btbilgi

Fidye yazılımları işletmelerin ve tüketicilerin karşı karşıya olduğu en büyük siber tehditlerden biri. Son yıllarda artmakta olan bu saldırılar, tehdidin her sene büyümeye ve adapte olmaya devam ettiğini gösteriyor. Fakat kimse çaresi, çözümsüz değil. Özellikle de No More Ransom gibi yardım organizasyonları canla başla bu tehditlere karşı çalışırken.

No More Ransom portalı fidye yazılımlarına karşı mücadele etmek amacıyla 2016 yılında kuruldu. Üç yıl içinde 188 ülkeden gelen ziyaretçilerle fidye yazılımı mağdurlarının en önemli adresi haline gelmiş durumda. Bu kısa süre içerisinde 3 milyondan fazla bireysel ziyaretçi kaydedilmiş. 150’den fazla iş ortağıyla yürütülen işbirlikleri sayesinde, fidye yazılımlarının arka plandaki suç modeli bu girişimin hayata geçmesiyle ağır bir darbe almış. Verilen bilgilere göre şimdiye kadar 108 milyon dolarlık gelirin yanlış kişilerin cebine girmesine engel olmuşlar.

Başlangıçta İngilizce olarak yayınlanan portal, aynı zamanda 35 dilde de kullanılabiliyor. İngilizce, Korece, Flemenkçe, Rusça ve Portekizce ilk 5 dil olarak sıralanıyor; bunları takip eden Fransızca, Çince, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca ise tehditin küresel niteliğini ortaya koyuyor. Platformun kurucuları arasında Europol ve McAfee var. Destekleyen firmalar arasında ise Eset, Kaspersky, Avast, Bitdefender, Check Point, Trend Micro ve F-Secure gibi güvenlik şirketleri ile Cisco ve AWS gibi ağ devleri bulunuyor.

2019 yılında eklenen 14 yeni araçla birlikte portal şu anda 109 farklı türdeki fidye yazılım enfeksiyonunu deşifre edebiliyor ve bu sayı aylık dönemlerle hızla artış gösteriyor denilmekte. Geçen yılın en agresif fidye yazılımı saldırıları olan GandCrab’e yönelik çabalar bu başarıyı özetliyor. Şubat 2018’deki ilk GandCrab aracı yayınlandığından beri neredeyse 40 bin kişi dosyalarını başarıyla deşifre ederek yaklaşık 50 milyon dolar tutarında fidye ödemesi yapmaktan kurtulmuş.

Europol Avrupa Siber Suç Merkezi Başkanı (EC3) Steven Wilson yapılan açıklamada şu bilgileri veriyor: “Fidye yazılımına yakından baktığımızda, bir cihaza saniyeler içerisinde ne kadar kolay bulaşabileceğini görüyoruz. Yanlış bir tıklama ile veritabanları, resimler ve tüm hatıralar sonsuza dek yok olabilir. No More Ransom kurbanlara umut ve gerçek bir fırsat penceresi sunmasının yanı sıra, siber suçlulara da net bir mesaj veriyor: uluslararası toplum ortak bir amaç için bir araya geliyor ve operasyonel başarılar faillere adalet getirmeye devam edecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.