btbilgi

Geçtiğimiz ay Google’ın sesle kontrol edilebilen dijital yardımcısı Assisstant’ın, kullanıcıların seslerini kaydettiğini öğrenmiştik. Bu ses kayıtları firmaya geri yollanmakta ve insan konuşmasını daha iyi algılayabilme için analiz amaçlı değerlendirilmekte. Aynı şeyi Amazon’un dijital asistanı olan Alexa’nın da yapmış olduğu sene başında ortaya çıkartılmıştı. Şimdi kullanıcı seslerini gizlice kaydedip analiz edenler kulübüne Apple’ın dijital asistanı olan Siri de katılmış durumda.

The Guardian’a bilgi veren isimsiz bir kaynak, Siri üzerinden kaydedilen kısa ses dosyalarının Apple iş ortakalrına yollandığını iddia etmekte. Buna göre iş ortakları Siri’nin sorgularını rutin olarak alıyor ve insan dinleyiciler tarafından analiz etmek için kullanıyor. Bu operasyonun Apple’ın gizlilik politikasında yer almayan bir ayrıntı olduğu bilgisi özellikle aktarılmakta. Aynı vaka daha önce Amazon’un canını da epeyce sıkmıştı, şimdi Google da bu sebeple iş yapış şekillerini ve gizlilik politikalarını gözden geçiriyor.

İş ortaklarına yollanan kayıtların birkaç saniye uzunluğunda olduğu ve kişisel nitelikte içerik içerdiği belirtilmiş. Kayıtların beraberinde kullanıcı konumu, uygulama versiyon bilgisi ve çeşitli kontak verileri ile eşleştirilmiş olarak geldiği de ifade edilmiş. Fakat ses kayıtlarının bir Apple ID ile ilişkilendirilmemiş olduğu da ayrıntı olarak verilmiş. Apple, The Guardian’a yaptığı açıklamada bu kayıtların dijital asistan Siri hizmetlerini geliştirmek için kullanıldığını söylemiş. Tüm analizlerin gizlilik anlaşmalarına bağlı çalışanlar tarafından, güvenli bir tesiste yapıldığını da eklemekte.

Bu kayıtlar Siri üzerinden yapılan günlük sorguların yüzde 1’inden daha azını oluşturmakta. Fakat uzmanlar dijital asistan üzerinden yapılan sorguların yüzde 1’inin bile inanılmaz bir veri yığını oluşturduğuna dikkat çekmekte. Ayrıca bu vakada kayıt edilen seslerin, Siri’ye sorulan soruların dışında kişisel bilgiler içeren parçalar olduğuna da dikkat çekilmekte. Her ne kadar Apple gizlilik politikasında Siri sorgularının hizmet kalitesinin artırımı için üçüncü parti şirketlerle paylaşılabileceğini belirtse bile, kullanıcıların sorularının ve normal konuşmalarının paylaşımı ile ilgili açık seçik bilgi verilmediği hatırlatılmakta. Buna ek olarak kullanıcuıların bu analiz uygulamasında, ses örneklerinin değerlendirilmesinden istediği zaman çıkmasının bir yolu olmadığı da ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.