btbilgi

Şu anda akıllı telefonlara veri aktarmak için belli teknolojiler kullanılmakta. Kablosuz Wi-Fi üzerinden, hücresel ağ üzerinden ve Bluetooth benzeri sınırlı mesafe çözümleri üzerinden aktarım mümkün. Eskiden kızılötesi bağlantı da kullanılmaktaydı ama artık modern cihazlarda bu opsiyon bulunmuyor. Şimdi biliminsanları buna bir yöntem daha ekliyorlar. Bu yöntem müzik parçalarının arka planına veri yükleyip, bunu akıllı telefonların mikrofonları aracılığı ile cihazlara iletmek şeklinde özetlenebilir.

Ses ile veri aktarımı tekniği aslında yeni bir fikir değil ama bunu müzik üzerinden gerçekleştirmek yeni bir uygulama denilebilir. Hemen birkaç örnek ile uygulama daha kolay anlatılabilir. Mesela bir otel lobisinde arka planda çalan şarkıya otelin kablosuz Wi-Fi ağının şifresi yüklenebilir. Bu şifre akıllı telefonunza otomatik şekilde aktarılır ve kullanıcı kolayca otelin sunduğu internet bağlantısına erişebilir.

Benzer bir uygulama müzeler, mağazalar, ulaşım merkezleri için de yapılabilir. Bir sanat galerisine girdiğinizde akıllı telefonunuza oradaki serginin ayrıntıları veya bir mağazaya girdiğinizde özel indirim haberleri veya tren garına girdiğinizde kalkacak trenlerin saatlerini hemen alabilirsiniz. Müzik parçalarına yüklenmiş verileri sadece telefonunuz duyabiliyor, yani siz çalan şarkıyı hiç bir bozulma veya farklılaşma olmadan dinleyebiliyorsunuz. Telefonunuzdaki mikrofon üzerinden algılanan veri akışı bir mobil uygulamayı çalıştırıyor ve veri transferi tamamlanıyor.

Bu teknik İsviçre’deki ünlü araştırma kuruluşu ETH Zürich’de geliştirilmiş. Müziğe veri yükleme tekniğinin tek bir sınırı var, o da arka plana yüklenecek verinin büyüklüğü. Eklenmesi gereken veri arttıkça, ses dosyasının da o kadar fazla değiştirilmesi gerekiyor. Saniyede yaklaşık 200 bit’li (veya 25 karakterlik) bir veri eklemesi, dinleyenler tarafından hiç fark edilmeden eklenebilir. Araştırmacılar aslında verileri daha hızlı iletmek de mümkün diyor. Fakat aktarım hızı yükseldikçe, yüklenen verinin müzik içindeki etkisi parazit sesi olarak algılanmaya başlıyor. Ayrıca veri kalitesinin düştüğü bilgisi de verilmekte.

Veri yüklemesi şarkıdaki baskın notalara uygulanıyor. ETH Zürih araştırmacılarından olan Manuel Eichelberger bunu şöyle açıklıyor: “Yüksek bir nota duyduğumuzda, biraz daha yüksek veya daha düşük frekansa sahip daha sessiz notları fark etmiyoruz. Bu da bir müzik parçasındaki akustik veri aktarımını gizlemek için baskın ve yüksek sesli notaların kullanılabilmesi anlamına geliyor”. Baskın notaların çok olduğu müzikler genelde pop şarkıları ve benzeri parçalar olduğu için, popüler müziklerin bu amaçla kullanılması daha uygun olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.