btbilgi

Dünyanın en fütüristik toplu taşıma sistemi Hyperloop olacak, ona şüphe yok. Her ne kadar bu süper hızlı tren sisteminin ilk nerede hizmete başlaycağını söylemek zor olsa da, en uzun hattının nerede olacağını artık biliyoruz. Suudi Arabistan ile yakın ilişkileri bulunan Virgin Hyperloop One, ülkenin batısında yeni bir test parkuru geliştireceğini duyurdu. Kurulumuna başlanan tesis dünyanın en uzun Hyperloop hattı olması ile dikkatleri çekiyor.

Tamamlanmış bir Hyperloop hattı yolcularını ve yükleri vakumlu tüplerin içinde hareket eden kapsül trenlerle ulaştıracak. Bu trenler manyetik havalandırma (magnetic levitation – maglev) sistemi ile rayların üzerinde havada duracak ve sürtünmeden etkilenmeyeceği için tüplerin içinde ses hızına yakın, geleneksel trenlerin ise en az 2-3 katı hızda hareket edebilecekler. Kaliforniya’da kurulan 500 metrelik ilk test hattında, gerçek ölçekli test kapsülleri saatte 386 kilometre hıza erişmeyi başarmıştı.

Suudi Arabistan’daki Cidde’nin kuzeyinde bulunan Kral Abdullah Ekonomik Şehri’nde kurulması hedeflenen hat 35 kilometre uzunluğunda olacak. Bu tesiste sadece dünyanın en uzun test tüpü yer almayacak, aynı zamanda bir araştırma ve üretim tesisine de ev sahipliği yapacak. Bu tesisin bölgedeki teknolojik gelişimi tetiklemesi ve bir Silikon Vadisi etkisi yapması umut ediliyor. Konuyla ilgili olarak Genel Sekreter Mohanud A. Helal şu bilgiyi vermekte: “Kral Abdullah Ekonomik Şehri’nde bir Hyperloop hattına sahip olmak, Suudi Arabistan açısından bir Silikon Vadisi etkisi için katalizör görevi görebilir. Bu da bizim yazılım geliştirme çabalarımızı, yüksek teknoloji araştırmalarımızı ve imalat endüstrimizi olumlu etkileycektir.”

Virgin Hyperloop One firması Orta Doğu için bir dizi hat planına sahip. Bunların arasında Umman’daki Kuveyt Şehri, Cidde ve Maskat gibi büyük şehir merkezlerini birbirine bağlayan bir ağ da söz konusu. Firmanın verdiği bilgiye göre Suudi Arabistan’da kurulacak bir hattın, Riyad ile Cidde arasındaki 10 saatlik ulaşım süresini 76 dakikaya indirebilmesi mümkün olacak. Riyad ve Abu Dhabi arasındaki 8,5 saatlik mesafe ise sadece 48 dakikada kat edilebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.