btbilgi

Otonom sürüş sistemlerinin ilginç becerilerinden biri, araçların kendilerini park edebilmeleri olacak. Daha şimdiden Tesla ve Daimler gibi otomotiv firmaları bu özellliği gerçek hayatta deniyor ve başarılı sonuçlar alıyorlar. Hatta Daimler ve Bosch tarafından geliştirilen tamamen otonom SAE Seviye 4 park etme işlevi öyle bir noktaya gelmiş ki, Stuttgart şehrinde resmi onay bile almış. Sistem ilk olarak Stuttgart’ta bulunan Mercedes-Benz Müzesi’nin otoparkında kullanılmaya başlanıyor.

İki şirket tamamen otonom sürücüsüz park etme özelliğini 2015 yılında geliştirmeye başladı. 2017 yazında ise Mercedes-Benz Müzesi’nin otoparkında ilk pilot denemeler başlatılmıştı. Yoğun bir test aşamasından sonra 2018 yılında müzenin ziyaretçileri, eğitimli güvenlik personeli eşliğinde park etme servisini canlı olarak kullanmaya başladı ve deneyimlerini paylaştı. Sistem sonunda Baden-Württemberg’in ilgili makamlarından onay almış ve resmi olarak devreye sokulmuş.

Bosch ve Daimler’in kendi kendine park sistemi onay aldıAraç kullanıcısı akıllı telefon uygulamasından otomobilini otoparka sokabiliyor, otoparktan çıkartabiliyor ve park yerine gönderebiliyor. Otonom vale park servisi sayesinde, sürücünün araç içinde olmasına gerek bulunmamakta. Sürücü aracı otopark girişinde bırakıp ayrıldığında, otomobil belirlenen alana kendisi giderek park ediyor. Kullanıcı otoparka geldiği zaman, araç sürücüyü bıraktığı noktaya kendi kenine geri dönüyor.

Sistem Bosch tarafından sağlanan akıllı otopark altyapısı ve Mercedes-Benz otomotiv teknolojisi arasındaki etkileşim ile mümkün olmuş. Otoparkta Bosch altyapısına bağlı sensörler var. Bunlar sürüş koridorunu ve çevresini izleyerek, aracı yönlendirmek için gerekli olan bilgileri sağlıyor. Otomobildeki teknoloji ise altyapıdan gelen komutları sürüş manevralarına dönüştürüyor. Böylece otomobil, otoparkın katları arasında geçiş yapmak için rampalardan kendi kendine yukarı çıkabiliyor ve aşağı inebiliyor. Altyapı sensörleri bir engel algılarsa araç zamanında duruyor.

Bosch ve Daimler’in kendi kendine park sistemi onay aldıPilot projenin bir aşamasında araçlardaki aydınlatma konseptleri de test edilmiş. Mesela araç turkuaz renkte ışık yayıyorsa, bu ışık aracın otonom sürüş modunda olduğunu belirtiyor. Böylece otopark içinde yürüyen kişiler ve yoldaki diğer kullanıcılar aracın kendi kendine gittiği konusunda bilgilendiriliyor. Yetkili makamlardan son onayın alınması ise Bosch ve Daimler için önemli bir dönüm noktası olarak aktarılmakta. Kullanıcılar artık bir güvenlik sürücüsünün gözetimi olmadan, Mercedes-Benz Müzesi’nin otoparkında yenilikçi vale park etme servisini günlük kullanımda deneyimleyebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.