btbilgi

Son yıllarda en popüler tüketici elektroniği ürünleri kategorilerinden biri uçan dronlar oldu. El büyüklüğündeki araçlardan, profesyonel işlerde (örnek olarak kargo taşımacılığı) kullanılanlara kadar farklı türden uçan dron bulmak mümkün. Bunların çoğu helikopter türünde, yani dikey iniş kalkış yapıyor ve yatayda da hareket edebiliyorlar. Son derece kullanışlı olmalarına rağmen, bu araçların ciddi bir dezavantajı var: Bataryaları ve sınırlı uçuş süreleri.

Bir dron pervanesi ne kadar kısa olursa, aracı havada tutmada o kadar az verim sağlar. Bunu günümüzün sınırlı batarya teknolojisi ile birleştirince, küçük boydaki dronların uzun sürede havada kalmaları mümkün olmuyor. Bu konuda kafa yoran dron teknolojileri uzmanı Samir Bouabdallah, uçuş süresini benzerlerinin iki katına çıkartabilen özel tasarımlı bir uçan dron geliştirmiş. İsviçre kökenli Ar-Ge kuruluşları ETH Zürich ve EPFL’de 20 yıldır dron üreten Bouabdallah, şimdi Flybotix isimli kendi şirketini kurmuş durumda.

Geliştirilen uçan dron benzeri helikopter dronlara benzemiyor. İlk bakışta, çevresi yaklaşık 30 santimetre genişliğinde kalınca bir halkayı andrımakta. Dronun gövdesi köpükten ürtetilmiş ve içinde üst üste konumlandırılmış iki adet ters yöne dönen yatay pervane var. Bu pervaneler aynı boyuttaki dört pervaneli geleneksel uçan dronlardaki pervanelerden daha uzun. Bu sayede araca daha fazla kaldırma gücü sağlayabiliyorlar. Aracın bataryası da dört yerine iki elektrik motoruna güç verdiği için daha uzun süre dayanabiliyor. Paralel çift pervane sisteminin daha önce normal boyuttaki helikopterlerde de (bunlara ‘tandem motor’ denilmekte) kullanıldığını biliyoruz.

Sadece bu kadarla da kalmamış, uçan dronun pervanelerinin dönüş hızını ve eğimini takip eden algoritmalar da oluşturulmuş. Bu algoritmalar aynı bir arabanın otomatik transmisyon sistemi gibi çalışıyor ve pervanelerin performansını anlık şekilde ayarlayabiliyor. Böylece araç kendi kendini daha başarılı dengeleyebilmekte ve kontrolü daha iyi hale gelmekte. Kullanıcılar bu özellikler sayesinde aracı aynı geleneksel bir helikopter dron kadar rahat idare edbiliyorlar.

Aracın köpük gövdesi çoğu çarpma ve darbeyi savuşturacak biçimde tasarlanmış. Bu özelliği de onu endüstriyel tesislerde erişilmesi zor yerlerin kontrolünde işe yarar hale getiriyor. Flybotix firması önce Çin teknoloji pazarından başlayarak, kısa sürede dronu pazara sunmayı planlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.