btbilgi

Kamyonlar da aynı diğer tüm kara araçları gbi otonom teknolojilerinden payını almaya hazırlanıyorlar. Taşımacılık sektörünün kendi kendine gidebilen araçlardan sağlayacağı faydanın büyük olduğu kesin. Burada ilk akla gelen çözümlerden biri de, ancak otonom kamyonlar sayesinde gerçekleştirilebilecek olan takip sistemleri. Peloton gibi yenilikçi startup firmalar robot kamyonların birbirine yakın ve sıkı formasyonlarda otobanlarda gidebilmesi için teknolojiler geliştiriyorlar.

Kaliforniya merkezli Peloton bu alanda çalışan ilk şirket değil, sonuncusu da olmayacak. Daimler’den Toyota’ya kadar birçok otomotiv firması bu deneysel araç yakın takip sistemlerinin peşinde. Bu sistemlerde bir filoyu oluşturan araçlar birbirleri ile anlık şekilde konuşur ve devamlı iletişimde kalırlar. Böylece otonom araçlar durumlarını sürekli olarak filodaki diğerlerine yayınlayabiliyor. Kamyonlar bu sayede bir insan şoförden daha keskin, daha tutarlı ve daha güvenli şekilde sürüş sağlayabilecek. Ayrıca trafik sıkışıklığı, kazalar ve yakıt kullanımı azalabilir, bu sayede karbon salınımı da düşebilir.

Peloton teknolojisi ile bir şoför iki kamyon sürebilecek

Daimler’e bakılırsa filo şeklinde ve çok yakın hareket eden bir dizi kamyon, araçların aerodinamik yapıları sayesinde yüzde 10’a kadar daha az yakıt kullanabiliyor. Peloton ise mevcut müşterilerinin araçlarının ortalama yüzde 7’den fazla yakıt tasarrufu sağladığını söylemiş. Şirketin verdiği bilgiye göre yakıt tasarrufu kamyon başına yıllık 7 bin ile 10 bin dolar arasını bulabilecek.

Buna ek olarak, şirketin sistemi sayesinde bir şoförün aynı anda iki kamyon kullanmasına bile mümkün. Şirketin duyurduğu Otomatik Takip (Automated Following) özelliği, kamyon sürücülerinin otonom araçlarını diğerleri ile senkronize etmesine imkan sağlıyor. Böylece araçlar kendi kendilerine, birbirini yakın takip edebilen bir filoya dönüşüyorlar. Sistem burada radar tabanlı frenleme ve Peloton’un otonom araç kontrol yazılımını devreye sokmakta. Bir kez filo oluşturulduğunda en öndeki kamyon lider hale geliyor. Diğer tüm senkron kamyonlar ise en öndeki insan kontrollü aracın direksiyon hareketlerini, hızlanmasını ve frenlemesini kopyalıyorlar.

Şirket halen gerçek koşullardaki testlerine devam etmekte olduğunu açıklamış. Sistemi kaç müşterinin kullandığı ve ne zaman seri bir biçimde piyasaya sürüleceğine dair kesin bir bilgi yok. Fakat Peloton otonom sürüş teknolojileri sayesinde insan şoförlerin verimini iki katına çıkartabileceğini iddia ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.