btbilgi

Biliminsanları devamlı olarak makineleri ve sistemleri küçültmeye çalışıyorlar. Bunun sebeplerinden biri daha az enerji harcayarak daha verimli çalışma sağlayabilmek. Bir diğer sebep ise daha önce giremedikleri yerlere sokup, daha önce yapamadıkları işleri yaptırabilmek. Biliminsanlarının çabaları karşılıksız kalmıyor tabi. İşte şimdi karşımızda titreşim ile hareket eden ve dünyanın en küçük karıncası ile aynı boyutta bir mikro robot var.

Mikro robot sadece iki milimetre uzunluğunda ve bir çay kaşığı dolusu tuzdan daha hafif. ‘Mikro kıl robotu’ dışında henüz bir adı bile yok. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde (GIT) meydana getirilen robotun inanılmaz bir potansiyeli bulunmakta. Bu robot elektrikle çalışan birçok geleneksel robotun aksine, titreşimlerden güç alıyor.

Robot dört veya altı bacaklı bir konfigürasyonda imal edilebilmekte. Üç boyutlu yazıcıdan çıkan robotun içinde mini bir aktüatör var ama motor yok. Robot ‘piezoelektrik sallayıcı’ (piezoelectric shaker) denilen titreşimli bir masaya konulmakta. Belirli frekanslarda sarsılması sağlanan masadan gelen titreşimler robotun dahili bileşenlerine uyumlu olduğu zaman, titreşimler robotun yaylanabilen bacaklarını yukarı ve aşağı hareket ettirebiliyor. Robotun iç mekanizması sadece belli frekanslardaki seslere yanıt veriyor, yani ortamdan gelen başka rastgele seslerden etkilemiyor.

Robot harekte başladığında, her saniye vücut uzunluğunun dört katı kadar ilerleyebiliyor. Araştırmacılar farklı frekanslara uyumlu birkaç mikro robot bir araya getirip, bir karınca sürüsü gibi gezinmeleri için koordine edilebilir demekte. Alttaki yüzeyin oluşturacağı titreşimler bir yazılım ile idare edilebiliyor. Bazı robotlar belli hareketleri yaparken, diğerleri ise farklı frekanslardan gelen seslerle değişik hareketler yapabilecekler.

Bu mikro robot gelecekte çevresel algılayıcılar olarak çalıştırılabilir. Araştırma ekibi daha da iddialı yaklaşarak, insan vücuduna girip hasarlı dokuları onarmak için kullanılabileceklerine inanıyor. Küçük olmaları, hızlı olmaları ve bir elektrik kaynağına ihtiyaçları olmaması sayesinde insan vücudu gibi zorlu bir ortam için ideal olabilirler.  Araştırma ekibi sonraki aşamalarda robotları mikroskopik ölçeklere küçültmek için çalışacaklar. Ayrıca robotların yönlendirme becerilerini de geliştirmek istiyorlar. Tabi ki bir başka önemli hedef de mikro robotlara gittikleri yerlerde değişik işlevleri gerçekleştirebilmek için sensörler veya başka eklentiler koyabilmek olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.