btbilgi

Adayların zihinsel becerilerini akademik yaşamdan alışkın oldukları geleneksel test yöntemi ile ölçme yaklaşımı; aday deneyiminin önem kazanması ile yerini oyunlaştırılmış yetenek testlerine bırakıyor. Bu alanda dikkat çeken uygulamalardan biri, Jobventure oyunu ile ‘Oyunlaştırılmış Yetenek Testi’. Assessment Systems’ın bu uygulaması işe alınacak adayların zihinsel becerilerine odaklanmak amacını taşıyor.

Geleneksel değerlendirme araçlarına kıyasla, oyunlaştırılmış yetenek testlerinin daha kısa zamanda ve daha fazla veri toplamaya yaradığı aktarılmakta. Bu da hem aday hem de şirket için daha iyi bir işe alım süreci sağlamaya yardımcı oluyor. Uzun işe alım süreçleri adaylar açısından demotive edici ve yorucu olarak algılanmakta. Oyunlaştırma ise bu süreci daha eğlenceli hale getirmekte. Oyunlaştırılmış Yetenek Testi kullanan adayların yüzde 92’si geleneksel testlere göre değerlendirmeleri daha fazla keyif alarak yaptığını ve yüzde 80’i daha az stres yaşadığını belirtmiş. Adayların yüzde 87’si ise değerlendirme yapan kurumla ilgili daha olumlu bir algıya sahip olduklarını söylemekte.

Uygulanan oyun yaklaşık 20 dakika kadar sürmekte. Oyun kurgusu içerisinde aday birçok yerde sayısal ve sözel anlama becerisini, analitik bakış açısını ve dikkatini ortaya koyuyor.  Bu boyutlar oyunun içindeki farklı yerlerde birçok defa ölçümlenmekte. Bu da adayla ilgili bilgilerin onaylanmasına ve daha doğru hale getirilmesine yaramakta. Oyunlaştırılmış yetenek testlerinin adayların eğilimleri yerine yeteneklerine odaklanması, içeriğinin doğru ve yanlış kararlara dayalı olması anlamına geliyor. Bu sebeple adayın kendini olduğundan daha pozitif değerlendirmesi gibi riskler de taşımıyor. Stres unsurunun geleneksel yönteme göre daha düşük olması da becerilerini geleneksel yetenek testlerine göre daha gerçekçi biçimde ölçmeye olanak sağlıyor.

Fakat Oyunlaştırılmış Yetenek Testi tekniği her aday içn aynı etkiye sahip değil. Deneyimsiz adaylar kısa süreli, eğlenceli, daha az stresli uygulamaları tercih edebilmekte. Ama deneyimi beş yılı aşan çalışanlar aynı şekilde düşünmüyor. Deneyimlerini sergileyebilecekleri, kendilerini yüz yüze ifade edebilme olanağı bulabilecekleri kapsamda ve uzunlukta bir değerlendirme sürecini tercih ettikleri belirtilmekte. Deneyimli adayları oyunlar aracılığı ile değerlendirmeye çalışmak, işe alım sürecini yeteri kadar ciddiye almamalarına sebep olabilir deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.