btbilgi

Fabrika çıkışlı veri merkezi olarak da bilinen prefabrik modüler veri merkezleri (PFM), konumdan bağımsız çalışmalarıyla gelecekte önemli bir yer tutabilir. Yeni nesil PFM veri merkezleri, fabrikalarda kurulan birim ve modülleri sayesinde sahaya mobil olarak ulaşıyor. Bu da standart veri merkezlerinin maliyet ve konum zorluklarını ortadan kaldırıyor. Vertiv firması bu yenilikçi çözüm türünde yanlış algılanabilecek bazı konular hakkında şu soruları cevaplamış:

PFM sınırlı bir kitleye mi hitap ediyor?

Sektör analisti 451 Research, PFM veri merkezleri pazarının beş yıllık yüzde 14,4 bileşik büyüme oranıyla (CAGR) genişleyerek 2021 yılında 4,4 milyar dolara ulaşacağını öngörmüş. Raporda bu çözümlerin veri merkezi kapasitesini artırmak, yeni veri merkezi kurmak, kullanıma hazır veya kritik alt sistemler hazırlamak için daha sık tercih edilmekte olduğu aktarılmakta. Endüstriyel süreçlerden destek alan bu yöntemin kalite kontrol, kurulum hızı ve sistem kararlılığı açılarından önemli avantajlara sahip olduğu da ifade edilmiş.

Sadece bir konteynerden mi ibaret?

Piyasaya yıllar önce sürülen ilk prefabrik modüler tesislerin ISO konteyner ünitelerini baz alması, PFM denildiğinde akla ilk bu biçimin gelmesine neden oluyor. Oysa yeni sistemler sıraları, odaları, eksiksiz güç ve soğutma altyapılarına sahip tesisleriyle veri merkezi altyapısını her yönüyle kapsıyor.

Geleneksel çözümlerden daha mı pahalı?

PFM veri merkezlerinin en büyük avantajlarından biri, hızlı kurulum için gerektiği düşünülen ek maliyetlere yol açmadan kurulumu hızla tamamlayıp faaliyete geçme olanağı tanıması. Prefabrik modüler veri merkezleri her ölçekten bütçeye uygun hale getirilebiliyor. Sadeleştirilen süreçler sayesinde tesis dışı kurulum mümkün hale geliyor, bu da toplam sahip olma maliyetini azaltıyor.

Modüler veri merkezleri dayanıksız mı?

Bu çözümlerde sunulan avatajlardan biri olan taşınabilirliğin, fiziksel güvenliğe veya dayanıklılığa bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Tel örgüler, tuzaklar ve korumalar gibi fiziksel güvenlik önlemleri alındığında PFM tesisler de en az geleneksel tesisler kadar güvenlik sunuyor. PFM tesislerin kritik testleri ve bazı görevlendirmeleri fabrika koşulları altında yapıldığından, bu tesislerde sorun çıkma olasılığı da daha düşük oluyor.

Bu tesisler amatör veya basit mi görünüyor?

Bu noktada T-Systems’in Barselona’daki ‘Cerdanyola del Vallès’ veri merkezi örnek verilmiş. PFM yaklaşımıyla inşa edilmesine rağmen, tesis dışarıdan geleneksel bir binaya benziyor denilmekte. T-Systems’in İspanya’daki en büyük modüler veri merkezlerinden biri olan bu tesis, 1,1 MW modüler BT yük kapasitesine sahip. Bu kapasite ilerleyen aşamalarda 5 MW’a kadar artırılabilecek. Tesis ayrıca İspanya’da Data Center Market en yenilikçi proje ödülünü kazanmış. Uptime Institute da tesisin yüzde 99,98 oranında kesintisiz kullanım sunduğunu doğrulamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.