btbilgi

Hem teknoloji hem de otomobil meraklısı kullanıcılar ağ bağlantılı araçlara giderek daha fazla ilgi gösteriyorlar. Bu tür araçlar henüz pahalı veya az bulunuyor. Dolayısı ile akıllı otomobil deneyimi isteyen tüketicilerin iki yolu var. Birinci yöntem premium bir markadan akıllı olacak şekilde tasarlanmış bir otomobil satın almak. Diğeri ise mevcut otomobillerine akıllı cihazlar ekleyerek becerilerini geliştirmek. Her iki şekilde de daha iyi bir sürüş deneyimi mümkün ama ağ bağlantılı her cihaz gibi bu arabalar da belli güvenlik sorunları ile karşı karşıya.

Bu noktadan yola çıkan Kaspersky güvenlik araşıtmacıları, (Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarıyla ilgili sorunların otomotiv sektöründeki akıllı cihazlar için de geçerli olup olmadığını incelemiş. Araştırmada otomobil arıza tarama aracı (OBD), lastik basıncı ve sıcaklık takip sistemi, akıllı alarm sistemi, GPS izleyici ve uygulama ile kontrol edilen kameralar gibi ağ bağlantılı çeşitli cihazlar analiz edilmiş. Raporda otomobillerle ilgili akıllı cihazlarda hiçbir büyük güvenlik açığı bulunamadığından ve yüksek oranda güvenilir olduklarından bahsediliyor.

Her ne kadar akıllı otomobil cihazları geleneksel IoT cihazlarına göre daha güvenli gibi gözükse de, yine de çeşitli güvenlik sorunları tespit edilmiş. Mesela hata tarama aracı üzerinden sürüş dinamiği verilerine uzaktan erişebilme ve lastik takip sisteminden gelen sinyalleri değiştirebilmek mümkün. Daha da ciddi olan bir örnek, alarm sistemini kullanarak aracın kapılarını uzaktan açabilme. Fakat raporda bu açıklardan yararlanmanın çok zor olduğu ve siber suçlular için belirli bir getirisi olmadığı da aktarılmakta.

Raporda akıllı otomobil cihazlarını daha güvenli hale getirmek için bazı öneriler verilmiş:

  • Akıllı cihazları aracınızın hangi bölümünde kullanacağınızı belirlerken güvenlik risklerini de göz ardı etmeyin. Araçta ölçüm yapacağını veya aracın ‘beynine’ erişeceğini söyleyen cihazlardan almadan önce iki defa düşünün.
  • Bir cihazı satın almadan önce internet üzerinde cihazın güvenlik açıkları hakkında araştırma yapın. Satın alacağınız cihazın güvenlik araştırmacıları tarafından incelenmiş olma ihtimali yüksektir ve cihazlarda tespit edilen sorunların giderilip giderilmediğini de genellikle bulabilirsiniz.
  • Piyasaya yeni çıkmış ürünleri satın almak her zaman iyi bir fikir değildir. Yeni ürünlerde sıkça karşılaşabileceğiniz standart sorunların yanı sıra piyasaya yeni çıkan cihazlarda güvenlik araştırmacıları tarafından henüz keşfedilmemiş güvenlik sorunları bulunabilir. En iyi tercih, yazılımı birçok kez güncellenmiş bir ürünü satın almaktır.
  • Özellikle Android cihazlara sahipseniz, cihazın ‘mobil açıdan’ ne kadar güvenli olduğunu da her zaman dikkate alın. Uygulamalar genellikle hayatınızı kolaylaştırır fakat akıllı telefonunuza zararlı yazılım bulaşırsa birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.