btbilgi

2020 yılında 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşması beklenen sanal gerçeklik, yenilikçi ürünler  ve teknolojiler ile ilerlemeye devam ediyor. Ülkemizde son tüketici tarafında henüz tam anlamı ile bir popülerite kazanmamış olsa da, kurumsal tarafta vizyoner firmalar bu teknolojinin ne kadar çok işlerine yarayacağını kavramış durumdalar. İşte Bahçeşehir Üniversitesi kapsamında kurulan BAU VR First Sanal Gerçeklik Laboratuvarı da bu geleceğe hazırlanmak için kurulmuştu.

Dünyanın önde gelen oyun şirketlerinden olan Crytek iş birliği ile hayata geçirilen laboratuvar, kuruluşundan beri hem öğrencilere hem de girişimcilere sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışma fırsatı sunmakta. Sektörün ve komünitenin buluşma noktası olan BAU VR First Laboratuvarı, geleceğin mesleği olan bu alanda tasarlama ve üretme amacını gütmekte.

Tasarımcılara, eğitimcilere ve geliştiricilere sanal gerçekliğin kapılarını açan laboratuvar, hayallerden yola çıkarak gerçeğe dönüşecek fikirleri teknoloji ile buluşturuyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen uzman ve profosyonellerin de desteği ile oyun, eğitim, eğlence ve sağlık gibi pek çok alanda projelerin tasarlandığı laboratuvarda öğrenciler ve geliştiriciler birlikte kurguluyor, tasarlıyor ve üretiyor. BAU VR First Laboratuarı aynı zamanda sektör girişimcilerini de aynı ortama getirerek, fikirleri iş olanaklarına dönüştürmeyi hedeflemekte. Öğrenciler geliştirdikleri projeleri iş ortakları sayesinde gerçek sektörde değerlendirebilecekler.

Bahçeşehir University Game Lab (BUG) Oyun Laboratuvarı çatısı altında kurulan laboratuvar, Dijital Oyun Tasarımı Lisans ve Oyun Tasarımı Yüksek Lisans programı öğrencilerine de özellikle hizmet vermekte. Oyun tasarımı okuyan öğrenciler sanal gerçeklik odaklı projelerini sektördeki geliştirici ve araştırmacılarla buluşturabilmekte. BAU Galata Kampüsü’nde yer alan BAU VR First Laboratuvarı dahilinde AMD, Logitech, HTC, Oculus ve MSI gibi büyük firmaların desteği ile sağlanan son teknoloji donanım ve VR ekipmanlarına sahip olması ile de üniversitenin en yenilikçi tesislerinden biri.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.