btbilgi

Çağın ihtiyaçlarını karşılaması beklenen yenilikçi teknolojilerin gelişmesini epey hızlı ilerlemekte. Fakat teknolojilerin geliştirilmesi tek başına yeterli değil, aynı zamanda ticari birer çözüme ve ürüne de dönüşmeleri gerekiyor. Burada da mülki hakların korunması sorunu kendini göstermekte. Yeni fikirlerin patentler ile koruma altına alınması, teknoloji firmalarının dünya çapında rekabet edebilme gücünün temelini oluşturmakta.

Destek Patent firması 2014 ve 2018 yılları arasındaki ülkemizde teknoloji alanına yönelik yerli ve yabancı patentleri incelemiş. Bu süre içinde toplam 23 bin 686 adet patent başvurusu yapıldığı rapor edilmekte. İncelenen hizmet kategorileri ‘Elektriksel İletişim Tekniği’ ana başlığı altında toplanmış: Resimsel iletişim, kablosuz haberleşme ağları, sayısal bilgi iletimi, işlemler-yöntemler ve hat konektörleri. Rapora göre resimsel iletişim teknolojileri (televizyon gibi) en çok patent alınan kategori. Onu ikinci sırada kablosuz haberleşme ağları ve üçüncü sırada sayısal bilgi iletimi (telekomünikasyon gibi) patentleri takip etmekte. İşlemler ya da yöntemler (kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren pil teknolojisi gibi) dördüncü sırada, hat konektörleri ise beşinci sırada.

Rapora göre son 5 yılda Türkiye’deki patent başvurularının yüzde 68’ini yabancı firmalar, yüzde 38’ini ise yerli firmalar yapmış durumda. Türk firmalarının yurt dışı patent başvurularındaki ilk tercihinin Avrupa Birliği ülkeleri olduğu bilgisi aktarılmakta. Onu ABD takip ediyor. İlk beşi tamamlayan diğer ülkeler ise Çin, Japonya ve Güney Kore.

Teknoloji patenti başvurularında öne çıkan ilk üç il İstanbul, Ankara ve Manisa olarak belirlenmiş. Bu sıralamayı Bursa, İzmir, Konya ve Kocaeli takip ediyor. 2018 yılı teknoloji geliştirilen sektörlerde en çok marka başvurusunun yapıldığı yıl. Teknolojiye yönelik en çok yeni marka başvurusunda bulunan iller ise sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Konya ve Kocaeli olarak belirtilmekte.

Raporda markalar bazında patentler de analiz edilmiş. Teknoloji sınıfında en çok patent başvurusu yapan firma olarak Arçelik gösterilmekte. İkinci sıra Turkcell’in ve üçüncü sıra ise Ford’un. Onları sırası ile Vestel, Tofaş, Türk Telekom, Netaş, Tırsan Treyler, Vodafone, Aselsan, Sanovel İlaç, Durmazlar Makina, BSH Ev Aletleri, Otokar Otomotiv, Anadolu Isuzu, Türk Traktör ve Ser Dayanıklı Tüketim takip etmekte. Teknoloji alanına yönelik marka başvurusunda ise Türk Telekom birinci olurken, ikinciliği Arçelik, üçüncülüğü Turkcell ve dördüncülüğü Vodafone üstleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.