btbilgi

FaceApp uygulaması mobil cihazlara düştüğünden beri çok konuşuldu ve çok kullanıldı. Kullanıcıların fotolarını yaşlandırmaya yarayan uygulama, oluşturulan imajları üretici firmaya yollama ve bunların haklarını kullanıcıdan alma konusunda tepki görüyor. Durum çok ciddiye bindi ve ABD hükümetinin bile dikkatini çekti. Fakat o arada uygulamanın resmi bir sürümü gibi görünen bir FaceApp daha ortaya çıktığı tespit edilmiş.

Kaspersky’nin 7 Temmuz’da keşfettiği sahte FaceApp, kurbanların cihazlarına MobiDash adlı zararlı reklam yazılımını bulaştırıyor. Uygulamanın resmi olmayan kaynaklardan indirilip kurulduktan sonra, sahte bir hata mesajı verip silindiği bilgisi verilmiş. Ama uygulamadaki zararlı modül kullanıcının cihazında kalmaya devam ederek reklam göstermeye başlıyor. Sahte sürüm piyasaya sürüldükten sonraki birkaç gün içinde yüzlerce kişiyi etkilemeyi başarmış.

Firma konuyla ilgili raporunda üç sene önce gerçekleştirdiği bir kullanıcı araştırmasını hatırlatıyor. Bu raporda kullanıcılar eğlenceli veya popüler şeyleri takip etmek için uygulama izinlerine dikkat etmediği ortaya konulmuş. Hatta kullanıcılar bu amaçla en temel güvenlik alışkanlıklarından bile vazgeçebiliyor denilmekte. Araştırma raporuna göre tüketicilerin çoğu (yüzde 63) lisans sözleşmelerini okumuyor. Yüzde 43’ü de yeni bir uygulama kurarken tüm gizlilik izinlerini bilerek vermekte.

Kullanıcılar her türlü eğlenceli uygulamanın kişilere, fotoğraflara, gizli mesajlara ve daha fazlasına erişmesine sınırsız izin vermesi asıl sorun olarak saptanmış durumda. Bu yüzden uygulama geliştiricilerin gizli kalması gereken verilere yasal olarak erişebildiği hatırlatılmakta. Kişisel veriler kötü niyetli kişilerin eline geçerse, bu sahte uygulamalar zararlı virüslerin yayılması için kullanılan bir tuzağa dönüşebiliyor.

Kaspersky kullanıcılara, internette yaptıkları her şeye ve indirdikleri uygulamalara dikkat etmelerini tavsiye ediyor. Yalnızca güvenilir kaynaklardaki uygulamaların indirilmesi ve lisans sözleşmesinin dikkatle okunması da tavsiyeler arasında. Ayrıca uygulamanın talep ettiği izinlere dikkat edilmesi, uygulama kurarken hiç dikkat etmeden ve okumadan “ileri” düğmesine basılmaması da önerilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.