btbilgi

Son birkaç sene Apple’ın mobil cihaz bölümü için pek de iyi geçmedi denilebilir. Her ne kadar iPad çeşitleri hala tablet pazarının en çok satan ürünleri olsa da, dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayar türleri bu pazardan pay çalmaya devam ediyor. Diğer taraftan iPhone pazarı da belli bir duraklama yaşamakta. Bu gözlemleri destekleyen yeni bir araştırma, iPhone sadakatinin tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğünü aktarmakta.

BankMyCell firması tarafından gerçekleştirilen çalışma, iPhone sahipliğinin geçen yıla göre azaldığına işaret etmekte. Verilen bilgilere göre BankMyCell bu çalışmada Apple ürünlerine olan müşteri sadakatine yoğunlaşmış. 2018’in Ekim ayından beri akıllı telefonlarını değiştirme işlemi yapan 38 bin müşteri takip edilmiş. Toplanan verilere bakılısa, kullanıcıların ellerindeki iPhone cihazlarını tutma oranı, Mart 2018’deki orana göre yüzde 15.2 azalmış.

Rapora göre iPhone X telefonlarını satan veya değiştiren tüketicilerin yüzde 26’sı başka bir markaya geçmiş. Samsung kullanıcılarının ise sadece yüzde 7,7’si bir iPhone’a geçmiş durumda. Elindeki Android telefonu değiştiren tüketicilerin yüzde 92,3’ü tekrardan Android ekosisteminde kalmayı tercih etmiş. Raporda herhangi bir iPhone modelini değiştiren kişilerin yüzde 18’inin bir Samsung telefonuna geçtiği ifade edilmekte. Araştırmanın en dikkat çeken sonucu ise, iPhone sadakatinin 2011’den bu yana (o yılda yüzde 92 iken) en düşük seviyesine ulaştığının, yüzde 73’e düştüğünün saptanmış olması.

Her ne kadar araştırma yalnızca sınırlı bir miktar BankMyCell müşterisini kapsıyor olsa da, bu konuda yapılan başka çalışmalar da var. Mesela araştırma firması ‘Consumer Intelligence Research Partners’ın (CIRP) Ocak ayındaki raporuna göre iOS sadakati yüzde 91 seviyesinde.

Kantar ve Gartner’ın bir raporuna göre ise, 2019’un ikinci çeyreğinde ABD’de yapılan telefon satışlarının sadece yüzde 36’sı iPhonelardan oluşuyor. Bu oranın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 düşmüş olduğu bilgisi de verilmekte. Raporda tüketicilerin akıllı telefonlarını yenileme sürelerinin yavaşlaması yüzünden, genel olarak tüm mobil cihazların kullanım ömrünün artacağını belirtilmekte. Gartner’a göre yeni nesil telefonlar önemli yeni faydalar, yüksek verimlilik veya yenilikçi deneyimler sağlamazsa, tüketiciler ellerindeki telefonları yenileri ile değiştirmeme eğiliminde olacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.