btbilgi

Çinli teknoloji devi Huawei bir yandan ABD hükümeti ile bozulan ilişkilerini düzeltmeye çalışadursun, bir yandan da zor zamanlar için hazırlık yapıyor. ABD hükümetinden Google ürünlerinin kullanım hakları için onay bekleyen firma, aynı zamanda mobil cihazları için yeni bir işletim sistemi üzerinde de çalışmakta. İlk olarak HongMeng OS ismi ile duyduğumuz bu işletim sisteminin, daha sonra batı pazarları için ‘Harmony OS’ adı ile sunulacağı bilgisi gelmişti.

Hala hakkında pek fazla şey bilinmeyen bir işletim sistemi olan Harmony için “bir Android alternatifi değil” açıklaması gelmiş olsa da, firma aslında onu Android’in yerine koymaya hazırlanıyor olabilir. İlk gelen resmi bilgiler arasında işletim sisteminin Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında kullanılacağı vardı. Fakat şimdi başka bir kaynaktan farklı bir bilgi geliyor. YiCai Global sitesindeki bir habere göre, Harmony işletim sistemi ilk olarak bir televizyon seti ile piyasaya sürülecek.

Huawei’den ismi açıklanmayan bir çalışanın verdiği bilgiye göre, Harmony’yi ilk kullanacak TV seti firmanın alt markası olan Honor altında pazara çıkacak. ‘Honor Smart Screen’ adıyla sunulacak TV seti, özünde bir akıllı ev kontrol merkezi olarak çalışabilir. Televizyon aynı anda hem diğer ağ bağlantılı ev cihazlarını idare etmek, hem de bir eğlence platformu olarak görev vermek için tasarlanmış. Her ne kadar Honor’dan gelen resmi açıklamada TV seti duyurulmuş olsa da, setin içinde Harmony OS bulunacağı bilgisi verilmemiş durumda.

Huawei’nin HongMeng OS işletim sistemini 2012 yılından beri arka planda geliştirmekte olduğu da aktarılıyor. İşletim sisteminin Android OS bazlı olduğu ve Android uygulamaları ile uyumlu olduğu bilgisi de, daha önce alınan söylentiler arasındaydı. Şimdi ABD gümrük krizi yüzünden firmanın çalışmaları hızlandırdığı tahmin ediliyor.

Harmony OS’in bu yılın sonbahar aylarında satışa çıkması planlanmış olan Honor Smart Screen ile gelip gelmeyeceği henüz kesin değil. Ama Huawei’nin bu cihazla ilgili niyetlerinden birinin, TV setlerinden uzaklaşıp eğlence seçenekleri için akıllı telefonları tercih eden Çinli tüketicileri geri TV ekranlarına çekmek olduğu da Honor’un müdürü Zhao Ming tarafından özellikle belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.