btbilgi

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality – VR) ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) pazarı istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmekte. Bu teknolojiler genelde oyun uygulamaları ile dikkatleri üzerine çekse de sağlıktan, havacılığa, endüstriyel üretimden eğitime ve perakendeye kadar birçok sektörde kendine yer buluyor. Firmalar VR ve AR uygulamalarını proje geliştirme maliyetlerini düşürmek, müşterilere farklı bir deneyim sunmak, öğrenme ve oryantasyon süreçlerinde verimliliği artırmak ve süreci kısaltmak gibi alanlarda kullanıyorlar.

Araştırma firması SuperData’dan gelen bir çalışma raporunda, sanal gerçeklik kullanan şirketlerin yüzde 71’inin personel eğitimleri uygulamalarına başvurduğu saptanmış. AR, VR ve MR (Mixed Reality – Karma Gerçeklik) tekniklerinin birleştirildiği XR uygulamaları ise çeşitli eğitim projeleri içinde verimli biçimde değerlendirilmekte. Bu teknolojilerin kullanımı sayesinde şirketlerin eğitmenlere, özel öğrenme alanlarına ve uzak tesislere seyahatlerle harcadıkları geleneksel eğitim bütçesinden 13,5 milyar dolar tasarruf edebileceği öngörülmekte.

IDC’nin konuyla ilgili bir araştırmasına göre, AR/VR pazarının 2022 yılına kadar toplamda 32,9 milyar dolarlık bir değere ulaşması mümkün. 2025 yılına kadar ise hızla yükselerek 80 milyar dolara ulaşabileceği tahmin edilmekte. Pazarda lokomotif rolünü şimdilik eğlence sektörü üstlenmiş durumda. Fakat sektörün pazar payının toplam içinde 2017’de yüzde 78’den, 2019’da yüzde 59’a gerilediği de saptanmış. Bu da eğitim, sağlık ve emlak sektörlerinde yapılmakta olan ciddi yatırımların bir ispatı olarak görülebilir.

Sanal gerçeklik alanında lider firmalardan HTC’nin Türkiye Ülke Müdürü Batuhan Başal, VR başlıklarının yüksek teknolojisinin ihtiyaçları karşılayacak içeriklerle birleştiğinde iş ve maliyet faydalarının ortaya çıkmakta olduğunu ifade etmiş: “Birçok global marka VR teknolojisini nasıl kullanabileceği konusunda kafa yormaya başladı. Hatta başarılı sonuçlar sunan projelere imza atanların sayısı da her geçen gün artıyor. Örneğin, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. de uçak teknisyenlerinin eğitimlerini VR üzerinden vermeye başladı. Eğitim için sanal, artırılmış ve karma gerçekliği keşfetmeyen kurumlar yakında rakipleri tarafından geride bırakılacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.