btbilgi

Biliminsanları Mars gezegeninin bir zamanlar bugün bildiğimiz Kızıl Gezegen değil, yaşam destekleyebilecen su dolu bir yer olduğunu keşfetmiş durumdalar. Mars şu anda kurumuş bir gezegen, bulunan su izleri de kutup alanlarında veya yer altındaki tuz bölgelerinde. Atmosferi olmadığı için aşırı soğuk ve Güneş’den gelen kızılötesi (UV) ışınlarına karşı hiçbir koruma söz konusu değil. NASA bir araştırma raporunda tüm gezegenin yaşama uygun biçimde dönüştürülmesinin işe yaramayacağını ortaya koymuştu.

Fakat insanlık hala Mars’a gidip yerleşme planları yapmaya devam ediyor. Daha önce bu planları gerçekleştirebilmek için bazı projeler ve fikirler olduğunu görmüştük. Yeni bir araştırma da Harvard Üniversitesi’nden geliyor. Biliminsanları ince silis aerojel katmanları kullanıp, yüzeyi daha ılık hale getirmenin mümkün olabileceğini savunuyor. Bu katmanların UV ışığını engelleyebildiği ama görünür ışığın geçmesine izin verdiği keşfedilmiş. Belli miktarda aerojel ile belirli bir bölgede, bitkilerin fotosentez yapmalarına izin vermek için yeterli su sıvı şekilde tutulabilir.

Geliştirilen silika aerojel şimdiye kadar yaratılmış en hafif malzemelerden biri. Şeffaf yapıda ve çok iyi bir ısı yalıtkanı. Eğer Mars göklerine ince bir tabaka sabitlenebilse, altındaki küçük bir toprak alanını etkileyebilecek deniliyor. Bu sayede altındaki alanda yüzey sıcaklığı kontrol edilebilir. Araştırmacılar Mars’ın yüzey koşullarını laboratuvarda oluşturarak denemeler yapmışlar. Nihayetinde sadece 2 ila 3 santimetre kalınlığında bir aerojel katmanının, altta kalan yüzeyi 50 santigrat dereceye kadar ısıtabileceği saptanmış. Doğru şekilde uygulanabilirse, seçilen yüzey alanı -10 santigrat dereceye kadar ısıtılabilecek. Bu da insan ve bitki yaşamı için potansiyel taşımakta.

Aerojel fikri bir Mars iklim modeli ile başka biçimde test edilmiş. Burada çıkan sonuç şu: Eğer gezegenin buzlu ama ılıman bir bölgesinin üzerine aerojel tabakası yerleştirilebilirse, yüzeyde ve yüzeyden birkaç metre aşağıda bulunan su sıvı olarak tutulabiliecek. Bu da bitkiler ve insanlar için tutarlı bir yaşam fırsatı olabilir. Katman hem altındakileri kızılötesi ışınlardan koruyacak, hem de bitkilere fotosentez için Güneş ışığı sunacak. Araştırmacılar aerojel çözümü konusunda kesin bir şey söylemeden önce, materyali çöl ve buzul benzeri zorlu ortamlarda test etmeyi planlamaktalar. Materyal ile ilgili bulgular ‘Nature Asronomy’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.