btbilgi

Bluetooth klavyeler ilk piyasaya sürüldüklerinden beri büyük ilgi görmekteler. Özellikle de tablet üzerinde çalışmayı sevenler için harika bir ek aksesuar olduğu rahatlıkla söylenebilir. Fakat bu klavyelerin ciddi bir eksiği var. O da tüm dizüstü bilgisayarlarda bulunan dokunmatik trackpad. Artık tablet işletim sistemleri bu özelliği destekliyor ve ofis uygulamalarını sıkça kullanlar bu özelliğe dizüstü bilgisyarlarından alışıklar. Belarus kökenli Clevetura firması da ‘Prestigio Click&Touch’ ismini verdiği klavyesi ile bu özelliği yenilikçi bir şekilde sunmakta.

Prestigio Click&Touch, sevilen kompakt Bluetooth klavye formuna bir trackpad ekleme yoluna gitmemiş. Clevetura tasarımcıları onun yerine tuş alanını dokunmaya duyarlı bir panele dönüştürmüşler. Üç yıldır geliştirilmekte olan klavye 283 x 132 x 16 mm boyutlarında ve 307 gram ağırlığında. Elektronik cihazlara kablosuz olarak bağlanmak için Bluetooth 4.2 standartını kullanıyor. Klavyenin Windows, MacOS, Android ve Samsung TV platformları ile uyumlu olduğu bilgisi verilmekte. Android ve iOS için de bir mobil uygulama üzerinde çalışılmaktaymış.

Klavyenin dokunmatik alanı direk tuşların kendisi. Bu tuşlar kullanıcı davranışına bağlı olarak otomatik olarak mod değiştiriyor. Birincisi yazı modu, bu modda basılabilir tuşlar normal bir klavye gibi görev yapıyor. Dokunma modunda ise tuşların yüzeyi parmak hareketlerini algılıyor. Bu moda geçince tuş yüzeyi kocaman bir trackpad’e dönüşüyor. Kullanıcı bu modda ikonlara dokunma, kaydırma ve sayfa çevirme gibi işlevleri gerçekleştirebiliyor. Bu teknoloji tuşlara yerleştirilmiş sensörler ve kullanıcıların klavye kullanım davranışlarını öğrenen bir mikro denetleyiciden oluşmakta. Kullanıcı dokunma modunda sadece tek parmak değil, mobil cihazlardan alıştığımız çok parmaklı komutları da yapabilmekte.

Clevetura kurucuları Valentin Sokol ve Mikhail Krupenkov, Prestigio Click&Touch klavye kullanırken elin pozisyonunu sürekli olarak değiştirmek zorunda kalmadığınıza dikkat çekiyor. Ek bir trackpad olmamasının geleneksel çözümlere göre daha kullanışlı ve işlevsel olduğunu iddia ediyorlar. Fakat bu teknoloji kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunduğu için belli bir öğrenme ve alışma sürecinin gerektiği de çok açık.

Klavyenin üretiminin bu ay başlaması planlanmış. İlk olarak Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) ve Baltık ülkelerinde, Ağustos ayı sonunda piyasaya sürülecek. Diğer ülkelerdeki satışlar ise daha sonra gerçekleşecekmiş. Klavyenin fiyatı da henüz açıklanmamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.