btbilgi

İnsanlar evlerinde çiçekler ve çeşitli bitkiler beslemeyi severler. Fakat çoğu kişi evde beslenen bitkilerin durumuna yeterince hakim olmayabiliyor. Acaba az mı yoksa çok mu su veriyorsunuz? Durduğu yer iyi mi, yeterince güneş ışığı alıyor mu? Sıcakladı mı, yoksa aşırı soğuk bir ortamda mı? Toprağın nemliliği nasıl? Lua ismindeki yenilikçi saksı tüm bu sorulara cevap verebilmek için tasarlanmış.

Lüksemburg merkezli Mu-Design ekibinin geliştirdiği Lua, ev bitkilerinizi resmen Tamagotchi benzeri evcil bir hayvana dönüştürüyor. Bu teknolojik saksı sayesinde bitki sahiplerinin olan biten herşeyden haberleri olabilecek. Lua saksısı içindeki birçok sensör sayesinde, bitkinin ve toprağın durumunu ölçerek bir rapor çıkartıyor. İşin en ilgniç kısmı ise, kullanıcı bu raporu saksının üzerindeki ekrandan bir surat ifadesi olarak alabiliyor.

Lua’nın sensörleri toprağın neminden sıcaklığına, ışığa maruz kalmasından hareketine kadar birçok farklı veri topluyor. Bunların analizi de 15 farklı duyguyu yansıtan yüz ifadeleri ile aktarılıyor. Mesela bitkinin suya ihtiyacı varsa, saksının üzerindeki 2,4 inçlik LCD IPS ekranda nefes nefese bir yüz görüyorsunuz. Eğer bitki soğukta kaldıysa gıcırtılı dişlere sahip bir yüz görülebiliyor. Ortam bitki için çok sıcaksa terleyen bir yüz görüyorsunuz. Bitki çok fazla ışığa maruz kalırsa ekrandaki surat gözlerini kısıyor. Çok fazla su verildiyse hastalıklı bir yüze sahip oluyor. Eğer bitki çok az güneş ışığına maruz kalırsa saksı size vampire benzer bir surat ve koşullar idealse de mutlu bir surat gösteriyor.

Teknolojik saksı Lua sayesinde çiçekleriniz dile geliyorKullanıcılar Lua’yı kullanmak için kendi ücretsiz mobil uygulamasını indiriyorlar. Ardından saksı ve uygulamayı eşlemek için bir QR kodu okutuyorlar. Ayrıca uygulama üzerinden eşlenen saksıya hangi bitkinin ekildiği bilgisini de girmek gerekli. Böylece sistem saksı içindeki bitkinin veya çiçeğin ne tür şartlarda bulunması, ne kadar sulanması veya ne kada ışığa maruz kalması gerektiğini bilebiliyor. Saksıda hareket sensörleri de bulunmakta. Önünden biri veya bir hayvan geçerse, bu sensörden gelen veri ile ekrandaki surat o yöne doğru bakabiliyor.

Bu ilginç teknolojik saksı henüz piyasaya çıkmamış. Halen bir IndieGoGo kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtılıyor ve önsiparişler toplanıyor. Lua’nın önsiparişçilere ulaştırılma tarihi olarak ise 2019’un Aralık ayı hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.