btbilgi

Küresel veri akışı, günümüz BT ekosisteminin en önemli parçalarından biri. İnternet altyapılarının yerleşmesinin üzerine, her geçen sene dünya çapında üretien veri miktarıın artmakta olduğunu biliyoruz. Tahminlere göre sadece bu devasa veri yığınlarını kullanmayı, değerlendirmeyi ve analiz ile faydalı hale getirmeyi sağlayan büyük veri sektörü bile her yıl yalnızca 7 endüstriye 3 trilyon doların üzerinde değer yaratabilecek potansiyele sahip.

Bir diğer önemli alan ise bulut bilişim. Akıllı telefonlar ve ağ bağlantılı cihazlar (Nesnelerin İnterneti – IoT) gibi kaynakların oluşturduğu küresel veri akışı, tüm dünyada yıllık 250 ila 450 milyar dolar arasında ekonomik etki yaratıyor. Veri merkezi işletmecisi Radore, küresel veri akışının yarattığı pazardan pay alınabilmesi için, yerli teknoloji üreticileri ve altyapı sağlayıcılarının önemli rol oynadığına dikkat çekmekte. WEF’in bir raporunda verilen bilgiye göre, kendi yerli teknoloji şirketleri sayesinde küresel veri akışından pay alabilen ülkeler, alamayanlara oranla yüzde 40 daha fazla ekonomik fayda elde ediyorlar.

Bulut bilişim hizmetleri, işletmelere ilk yatırım maliyeti olmadan üst düzey teknoloji altyapısını kullanmaya olanak verdiği için avantajlı bulunmakta. Buluta geçiş yapan şirketler, verileri ve yedeklerinin nerede tutulduğu, erişimde çok daha düşük gecikme süreleri ve gerektiğinde teknik profesyonellerle yüz yüze iletişim gibi ek faydalara da erişebiliyorlar. Geçenlerde yapılan bir araştırma, işletmelerin yerli bulut hizmetlerini ve veri merkezlerini daha çok tercih ettiklerini saptaması açısından önemli sonuçlar barındırmaktaydı.

IDC’nin Türkiye’de yaptığı bir çalışmada yer alan öngörülere göre ise, şirketlerin bulut bilişime yatırım yapması 5 yıl içinde 15 milyar dolarlık yeni bir gelir kalemi yaratırken, 130 bin kişiye de yeni istihdam sağlama potansiyeli sunuyor. Radore ülkemizin bu pazardan pay alabilmesi için veri akışını elinde tutabilmeye ihtiyacı olduğunu belirtmekte. Bilişim teknolojilerine yapılacak altyapı yatırımlarının karşılığının, tüm sektörlerde verimlilik ve tasarruf olarak geri alınabildiği belirtilmekte. Veri merkezi yatırımlarının teşvik edilmesinin, yerli bulut bilişim hizmetlerinin geliştirilmesinin ve ihraç edilmesi için yapılan çalışmaların desteklenmesinin gerekliliği de hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.