btbilgi

Japonların ‘shinrin-yoku’ adında bir felsefeleri var. Bu aslında bir felsefe olduğu kadar bir doğal terapi. ‘Orman banyosu’ (forest bathing) diye çevirilen shinrin-yoku, insanların günlük hayatlarından uzaklaşarak orman gezintileri yapmalarına deniliyor. Japon Orman Bakanlığı ülke çapında 48 resmi shinrin-yoku yolu belirlemiş. Bu aktivitenin iyileştirici gücünü incelemek için Japon hükümeti 2004 yılından beri tam 4 milyon dolar harcamış durumda. Bunu yapan insanların sağlığında iyileşme, immün sisteminde güçlenme ve anti-kanser proteinlerinin miktarında artış saptanmakta.

Batıda yeni yapılan bir çalışmanın sonuçları, Japonların shinrin-yoku felsefesini ve uygulamasını destekler nitelikte. Plymouth Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, insanların sadece doğayı görmelerinin bile olağanüstü bir etkiye sahip olabileceğini ortaya koymakta. Rapora göre yeşilliklerin olduğu bir manzaraya bakmak, bir bahçeye sahip olmak, bir orman veya tamammı yeşil bir parkı izlemek insanların çeşitli bağlımlılıklarının gücünü ve istek sıklığını azaltabiliyor. Araştırmada özellikle alkol, sigara ve zararlı gıda bağımlılıklarından bahsedilmekte.

Bu çalışma, doğaya pasif maruz kalmanın bile bağımlılıklarda zayıflama ile bağlantılı olduğunu gösteren ilk araştırma olarak lanse edilmekte. Araştırma ekibinin lideri Leanne Martin şu açıklamayı yapmış: “Doğada ve açık havada olmanın kişilerin sağlığı için faydalı olduğunu uzun süredir biliyoruz. Ancak yeşil alanların sadece görülebilmesinin, tekrarlanan zararlı alışkanlıkları etkileyebilmesi durumu bu kavrama başka bir boyut katıyor. Çalışmamız bu fikri derinlemesine ele alan ilk araştırma. Bu yüzden gelecekte hem toplum sağlığı hem de çevre koruma programları açısından bir dizi etkisi olabileceğine inanıyoruz.”

Araştırma ekibi doğaya maruz kalma, bağımlılıklar ve olumsuz etkileri arasındaki ilişkileri incelemiş. Bu çerçevede bir dizi değişkeni gözlemleyen araştırmacılar, bir bahçenin veya yüzde 25’inden fazlası yeşil alan olan bir manzaranın insanlar üzerinde etkili olduğunu saptamışlar. Bu türden etkiye maruz kalan kişilerin bağımlılık seviyeleri üzerine yapılan araştırmada, fiziksel aktivitenin etkisinin saptanması için insanların aktivite seviyeleri de gözlemlenmiş. Araştırmanın sonuçları ‘Health & Place’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak bulunabiliyor.

Ekipten Dr.Sabine Pahl da şu bilgileri veriyor: “Birşeyleri devamlı arzulama hissi sigara içmek, aşırı alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme gibi çeşitli sağlığa zararlı davranışlara katkıda bulunuyor. Bunlar da kanser, obezite ve diyabet dahil zamanımızın en büyük küresel sağlık sorunlarından bazılarına yol açabilmekte. Zararlı şeylere olan arzulamanın azalmasının, yeşil alanlara daha fazla maruz kalmayla bağlantılı olduğunu göstermek umut verici bir adım. Gelecekteki araştırmaların orman ve yeşil alanların insanların sorunlu arzularına dayanmalarına yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğini göstermesi mümkün. Ayrıca bu sayede kişilerin bağımlılıklarının tedavisinde daha iyi yöntemler de bulunabilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.