btbilgi

Dünyanın en büyük mobil çipset üreticisi Qualcomm, en yeni işlemci serisi olan Snapdragon 855’in güncellenmiş versiyonunu duyurdu. Snapdragon 855 Plus Mobil Platform adı verilen versiyon multi-gigabit 5G, oyun, yapay zeka ve genişletilmiş gerçeklik için artırılmış performans sunmak için yenilenmiş. 855’in güncel versiyonu özellikle 5G alanında daha iyi oyun deneyimi için yüksek teknik performans desteği verecek.

Snapdragon 855 Plus çipseti entegre multi-gigabit için Snapdragon X24 LTE 4G modemine sahip. 5G destekleyecek premium mobil ürünlerde yer alması beklenen güncellenmiş 855, işlemci ve grafik işlemcisindeki performans artışı ile elit oyuncular için çıtayı yükseltmeye geliyor. Dahili X50 5G modem ve Qualcomm kullanıcı ara yüzünü kontrol eden program bölümü çözümleri ise sınıfında en iyi hücresel performans, üstün kapsama alanı ve tüm gün dayanan pil ömrü sağlayacak.

Platforma dahil olan ve 2.96 GHz’e kadar ana çekirdek çalışma hızı veren Qualcomm Kryo 485 CPU ünitesine, Qualcomm Adreno 640 GPU destek vermekte. Böylece normal 855’e göre genel performansta yüzde 15’lik bir iyileştirme oluşturulmuş. Firmanın bir önceki amiral gemisi mobil platformu olan 845’e göre ise 3 kat güç sağlıyor.

Qualcomm’un şimdiye kadarki “en gelişmiş mobil platformu” olarak lanse edilen 855 Plus, dördüncü nesil çok çekirdekli ‘Qualcomm AI Engine’ ile saniyede 7 trilyondan fazla işlem gerçekleştirilebilecek. Bu da mobil cihazların ihtiyacı olan yapay zeka işlemci gücünü fazlasıyla sağlayabilir. Çipsetin getirdiği diğer dikkat çekici özellikler arasında gerçek zamanlı çevresel ses için Qualcomm aptX Audio ve Qualcomm Aqstic ses teknolojileri ile, oyunlarda hiper gerçekçi görüntüler elde etmeye yarayacak, 1 milyar renk veren True HDR desteği sayılabilir.

Snapdragon 855 Plus beraberinde Snapdragon Elite Gaming deneyimi de getiriyor. Open GL ES’e göre yüzde 20 daha fazla güç verimi olan Vulkan 1.1 grafik sürücüye sahip. Böylece mobil oyunlar için en optimize hale getirilmiş donanım ve yazılım beraberliği mümkün olacak. Yeni çipset oyunlardan daha iyi başarım için Game Jank Reducer, Game Fast Loader, Game Anti-Cheat Extensions gibi yazılım iyileştirmelerine de sahip.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.