btbilgi

İnşaat sektörü sürdürülebilir yapı malzemelerine ihtiyaç duymakta. Dünya üzerinde birçok araştırmacı, enstitü ve firma da bu alanda denemeler yapıyor. Bunların arasında mycelium’dan geliştirilen yapı materyalleri ve biyoçözünebilir mantar panolar gibi ilginç örnekler var. Mumbai’deki Hint Tasarım ve Yenilik Okulu’ndan (ISDI) araştırmacılar ise betona alternatif olarak ‘Green Charcoal’ (Yeşil Kömür) adı verilen bir biyotuğla meydana getirmişler.

Bu çevre dostu Green Charcoal tuğlaların bileşenleri toprak, çimento, kömür ve ‘loofah’ da denilen organik luffa (kolkabağı) liflerinden oluşmakta. Luffa lifleri genelde banyo süngerleri için yaygın şekilde kullanılan bir materyal olarak da biliniyor. Bunlara eklenen en sıradışı materyal ise hava. Bu tuğlalar birçok hava cebi içermekte ve bu da onları standart bir beton bloktan 20 kat daha fazla gözenekli yapıyor. Hava kabarcıkları lif ağındaki doğal boşluklar sayesinde oluşmakta.

Sünger, toprak ve kömür ile biyotuğla: Green Charcoal

Green Charcoal biyotuğlalarından yapılma bir binada yaşayanlar otomatik bir klima özelliğine sahip oluyorlar. Araştırma ekibinin liderleri olan Shreyas More ve Meenal Sutaria’nın verdiği bilgiye göre, tuğlaların içindeki kabarcıklar binlerce küçük su deposu gibi çalışıyorlar. Bu depolarda tuğlaların sıcaklığını azaltan ve binaların iç mekanlarını soğutan su birikintileri oluşuyor. Bileşenlerden biri olan kömür ise tuğla yüzeyinde küçük miktarlarda bulunmakta. Kömür molekülleri nitratları emerek havayı temizler, bu nitrat da biyotuğla üzerinde yetişecek bitkiler için besin görevi görür.

Tuğlaların hafif ve biyoçözünebilir olduğu bilgisi ekip tarafından verilmekte. Üretiminde geleneksel tuğlalara ve betona göre çok daha az birleştirici materyal gerekmekte. Her ne kadar hala az miktarda çimento barındırıyor olsalar da, dünyanın en çok tüketilen doğal maddesi olan kumu minimum biçimde kullanıyor. Çimento üretimi, tek başına dünya çapında en büyük karbondioksit emisyon kaynaklarından biri. Bu türden tuğlaların mimari yapılarda değerlendirilmesinin artışı, çimentonun daha az kullanılmasını sağlayacağı için büyük fayda sunmakta. Green Charcoal içindeki luffa lifleri binanın ihtiyacı olan gücü ve esnekliği sağladığı için metal takviyeye de gerek olmadığı aktarılmış.

Sünger, toprak ve kömür ile biyotuğla: Green Charcoal

Araştırma ekibi halen farklı tuğla çeşitleri oluşturabilmek için yüzey kaplamaları üzerine çalışıyor. Ekibin ana amacı ise insanlara sağlıklı kentsel çözümler sunarken biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlamak. Green Charcoal tuğlaları kullanılarak inşa edilecek yapılar hem havayı temizleyecek, hem sıcaklık artışını kontrol edebilecek, hem de doğaya daha yakın duran toplumlar oluşturmaya yarayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.