btbilgi

Son birkaç yılda yapay zeka teknolojileri epeyce gelişti. Özellikle ide insanların egemenliğinde olan çeşitli oyunlarda yapay zeka algoritmalarının ne kadar hızla ilerleyebildiğini gördük. İster geleneksel oyunlar olsun, isterse de video oyunları, hepsi de dinamik yapay zeka sistemlerini değerlendirmek için iyi birer kriter haline geldiler. Oluşturulan çeşitli sistemlerin satrançtan Go’ya kadar farklı oyunlarda insanlara meydan okumasının üzerine, sonunda pokerde de insanlardan üstün bir sistem geliştirilmiş: Pluribus.

2017 yılında bir Carnegie Mellon araştırma ekibi Libratus isimli bir poker yapay zekası geliştirmişti. Bu sistem 20 gün süren bir etkinlikte dört poker uzmanını, 120 bin el süren limitsiz bir Texas Hold’em oyun serisinde yenmişti. Pokerden önceki oyunların çoğu iki kişinin karşı karşıya oynadığı türdendi. Poker ise çok oyunculudur ve blöfler ile öngörülemeyen stratejik hareketlere dayanan karmaşık dinamiklere sahiptir. Fakat Libratus da sadece iki oyunculu bir sürümdü. Yani yapay zeka sadece tek bir oyuncu ile uğraşıyordu.

Yapay zeka Pluribus, profesyonel poker dünyasına tehdit

Liberatus’un bir diğer dezavantajı da oldukça fazla işlem gücü istemesiydi. Liberatus ana stratejisini geliştirmek için 15 milyon CPU çekirdek saati kullanıyordu, oyun oynarken ise 1.400 CPU çekirdeğini aynı anda devreye somak zorundaydı. Karşılaştırma olarak 2016’da denenen AlphaGo sisteminin 1.920 işlemciyi kullanarak oyunlarını kazandığını hatırlatıyorlar. Aynı araştırma ekibi şimdi bu yapay zekanın çok oyunculu versiyonu olan Pluribus’u ortaya koymuşlar. Pluribus hem Liberatus’a göre çok daha az işlem gücü kullanıyor, hem de pokerde yeni bir rekor kırıyor.

Ana plan stratejisini hesaplamak için 12 bin 400 çekirdek saat ve canlı oyunda sadece 28 CPU çekirdeği kullanan Pluribus, yalnızca iki adet Intel Haswell E5-2695 v3 işlemci ve 128 GB’den daha az bellek ile çalışabiliyor. Yapay zekanın her hamlesinin ortalama 20 saniye sürdüğü, bunun da standart bir profesyonel poker oyuncusunun hamle süresinin yaklaşık iki katı olduğu belirtilmekte.

Araştırma ekibi günde 10 bin el Texas Hold’em oynanan 12 günlük bir etkinlikte Pluribus’u test etmişler. Poker şampiyonlarından oluşan bir oyuncu havuzunu, altı kişilik oyunlarda yapay zekaya karşı koymuşlar. Ayrıca paralel bir testte de, Pluribus’un bağımsız beş farklı kopyasına karşı tek bir profesyonel poker oyuncusu maç yapmış. Tüm oyunlarda Pluribus tüm insan rakiplerini yenmeyi başarmış.

Yapay zeka teknolojileri için müthiş bir gelişme olsa da, araştırmacılar bir bilimsel makale ile anlatılan Pluribus’un profesyonel poker dünyasına büyük bir tehlike oluşturacağını düşünmekteler. 2017’de Libratus’un kodunu halka açmış olmalarına rağmen, Pluribus’un algoritmalarının gizli kalacağı açıklanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.