btbilgi

Küresel dizüstü bilgisayar üreticileri büyük rekabet içinde. Hepsi de ürünlerini daha çok satabilmek için ucuzlatmaya ve hafifletmeye çalışıyorlar. Bu sebeple son yıllarda piyasaya sürülen dizüstü bilgisayarlarda giderek daha az giriş-çıkış portu görmeye başladık. Bu tür bilgisayarlarda ne kadar az bağlantı portu olursa, cihaz o kadar sade bir tasarıma sahip oluyor. Daha az elektrik tüketmesi; dışarıdan gelecek toza, sıvılara ve pisliğe karşı daha dayanıklı olması da cabası. Fakat Vaio SX12 mini taşınabilir PC, bu yaklaşımların hepsini elinin tersi ile itmekte.

Vaio markası eskiden Japon elektronik devi Sony’nin bir parçasıydı. 2014 yılında bu marka Japan Industrial Partners (JIP) firmasına satıldı ve o zamandan beri de başlı başına bir marka olarak operasyonlarına devam ediyor. Yeni firma dizüstü bilgisayar pazarında hız kesmeden çalışmalarına devam etti ve yenilikçi ürünler gelmeye devam ediyor. Vaio SX12 de bu çabaların sonuçlarından biri. Cihaz son zamanlarda dizüstü bilgisayarların bağlantı yuvalarının ve bu yüzden de esnekliğinin azalmasından şikayet eden kullanıcılara ilaç gibi gelebilir.

Vaio SX12 dizüstü PC, tonla bağlantı yuvası isteyenler içinVaio SX12 sadece 888 gram ağırlıkta bir bilgisayar. Bir A4 kağıdından daha küçük bir gövdeye sahip. Üzerinde 12,5 inçlik Full HD çözünürlüğe sahip ekran, arkadan aydınlatmalı klavye ve iki butonlu bir trackpad var. Cihazın ekranı tam açıldığında klavye kısmı hafifçe yükseliyor ve kullanıcının yazmasını kolaylaştıracak bir açı da oluşuyor.

Bilgisayar sekizinci nesil dört çekirdekli bir Intel Core i5/i7 işlemci, 8 GB’lık LPDDR3 bellek ve 512 GB kapasiteli SSD depolama alanı barındırmakta. Kablosuz bağlantı için Bluetooth 4.1 ve 802.11n Wi-Fi mevcut, ayrıca isteyenlere içinde LTE çipseti olan bir versiyon da sunuluyor. 3 saatlik şarj ile dolan bataryası, kullanıcıyı yaklaşık 13 saat idare edebilmekte.

Vaio SX12 dizüstü PC, tonla bağlantı yuvası isteyenler için

Ama onu benzerlerinden ayıran şey, bağlantı yuvalarının bolluğu. Vaio SX12 modeli üzerinde tam boyda bir HDMI çıkış, bir VGA ekran çıkışı, bir Ethernet portu, bir tam boy SD kart slotu, bir 3,5 mm kulaklık çıkışı, bir USB-C portu ve üç adet klasik USB-A 3.0 portu var. Özellikle VGA ve Ethernet bağlantılarını günümüzde artık neredeyse hiç bir dizüstü bilgisayarda görmek mümkün değil.

Vaio SX12 modelleri ilk aşamada sadece Japonya’da, 119 bin 800 yen başlangıç fiyatı ile (yaklaşık 1.100 dolar) satışa çıkacak. Diğer ülkelerdeki satış durumu ise belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.