btbilgi

Elektrikli motorsikletler konusunda uzun süre kararsız kalan dünyaca ünlü ABD markası Harley-Davidson, 2017’de LiveWire’ı duyurmuştu. O zamandan beri piyasaya sürülmeye hazırlanan motorsiklet, sonunda merakla bekleyenlere sunulmaya neredeyse hazır. 2020’de satışa çıkması beklenen LiveWire hakkında nihai teknik bilgiler de firma tarafından sunuldu.

Electrek sitesinin haberine göre LiveWire maksimum 235 kilometrelik bir menzile sahip. 15.5 kWh kapasiteli büyük bataryası ve Level 3 DC Fast Charging özelliği ile, yüzde 100 oranına 60 dakikalık şarj ile çıkabiliyor. Eğer daha az vaktiniz varsa yüzde 80 oranında şarj 40 dakikada mümkün olacak. Motoru gece şarja bırakmak isterseniz, üzerinde takılı bulunan Level 1 seviyede şarj cihazı ile 10-11 saatte de tam doldurabilirsiniz. Elektrikli motorsikletin batarya paketi Samsung firmasından, 5 yıl garanti (ve sınırsız kilometre) sözü ile geliyor.

Harley-Davidson’un ilk elektrikli motoru LiveWire geliyor

LiveWire’ın motoru 78 kW gücünde ve 105 beygire denk. Motor batarya paketinin altına, kolayca görülecek ve dikkat çekecek bir şekilde yerleştirilmiş. Özel tasarımlı bir transmisyon sistemi sayesinde motorun gücü bant sistemli arka tekerleğe aktarılıyor. Aracın vites kutusu da motorsiklete kendine has bir ses kazandırmakta deniliyor. Motorsikletin maksimum hızı saatte. 177 kilometre. Saatte 100 kilometre hıza 3 saniye civarında çıkıyor, oradan saatte 128 kilometre hıza çıkması ise ek bir 1,9 saniye almakta. Motorun su soğutmalı olduğu, batarya paketinin ise hava soğutmalı olduğu da verilen bilgiler arasında.

Aracın performasına katkıda bulunmak için tekerleklerde Brembo Monoblock disk frenler ve Showa süspansiyon sistemi tercih edilmiş. Teknik özellikleri burada bitmiyor, LiveWire aynı zamanda Harley-Davidson’un geliştirdiği ‘H-D Connect’ teknolojisini de barındırmakta. Bu özellik motorsikleti kullanıcının akıllı telefonuna özel bir mobil uygulama ile bağlıyor. Hem iOS hem de Android üzerinde bulunacak uygulama ile sürücüler navigasyon, şarj durumu, sistemlerin durum raporu, şarj istasyonları ve firmanın etkinlikleri gibi bilgilere ulaşabilecekler.

LiveWire dört farklı sürüş modu ile sahibini rahat ettirmek (veya heyecanlandırmak) niyetinde. Sport, Road, Range ve Rain modları sayesinde kullanıcılar yola veya hava koşullarına en uygun sürüüşü seçebilecekler. Bunların dışında programlanabilir, sürücüye özel modlar oluşturmak da söz konusu. Aracın üzerinde bir de USB-C portu bulunacak, bu da ek elektronik cihazlar takmak veya şarj etmek için ideal. Aracın piyasa fiyatının 29 bin 799 dolar olması planlanmış. Bu rakam fazla geldiyse, firmanın 2023 yılına kadar iki daha ucuz elektrikli model daha çıkartmayı hedeflediği aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.