btbilgi

Konaklama sektörü bazen müşteri elde edebilmek için çok tuhaf şeylere başvuruyor. Daha önce yüzen otel odaları ve tüm çalışanları robot olan oteller gibi ilginçliklere tanık olduk. Nedense bu ilginçliklerin çoğu da Japonya’da gerçekleştiriliyor. İşte bunlara eklenen son yenilik, Tokyo’nun Haneda Havalimanı’nın yakınındaki Haneda Excel Hotel Tokyu’da bulunmakta. Otelin odalarından birinde gerçek boyutta bir yolcu uçağı kokpiti benzeri bir uçuş simülatörü inşa edilmiş.

‘Superior Cockpit Room’ adı verilen otel odası müşterileri ağırlamaya 18 Temmuz tarihinde başlıyor. Odadaki uçuş simülatörü profesyonel seviyede bir cihaz. Odada kalmayı tercih eden müşteriler, bu simülatörü kullanarak bir Boeing 737-800 yolcu uçağı uçurmanın neye benzediğini deneyimleyebilecekler. Pilot eğitimi almaya bile yarayabilecek simülatör ile, Tokyo’nun Haneda havalimanından Osaka’nın Itami havalimanına bir uçuş senaryosunu oynamak mümkün.

Japon otel odasında gerçek boyutta uçuş simülatörüNe yazık ki simülatörü kullanmak için odayı kiralamak yeterli değil. Odanın günlük fiyatı olan 25 bin 300 yen (yaklaşık 230 dolar) üzerine, uçuş simülatörü için bir de 90 dakikalığına 30 bin yen (yaklaşık 275 dolar) daha ödemek gerekiyor. Eğer simülatörü kullanmayı bilmiyorsanız (ki eğer bir pilot veya Microsoft Flight Simulator oyun serisinin hayranı değilseniz) 90 dakikalık uçuş seansına yardımcı olmak için bir eğitmen de size katılıyor.

CNN’in haberine bakılırsa uçuş simülatörünü inşa etmek 10 milyon yen’e (yaklaşık 92 bin dolar) mal olmuş. Otelin halkla ilişkiler müdürü Aki Hagiwara, bu ilginç özellik ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Otelimiz kendini Tokyo’daki binlerce otelden farklılaştırmanın bir yolunu arıyordu. Otel havacılık meraklılarının yanı sıra, havalimanı yakınındaki oteller için tipik müşteriler olan transit yolcuları çekmek amacıyla bu tarzda bir havaalanı temasını benimseme kararı aldı.”

Daha önce söylediğimiz gibi otel Haneda Havalimanı ile direk bağlantılı olduğu için bu temayı gerçekleştirmek için en ideal tesis denilebilir. Otel müşterileri havalimanının ikinci terminalinden direk otele gidebiliyorlar, birinci terminalden ise shuttle ile 5 dakika mesafede. Ayrıca odalarının çoğunun havalimanı ve Tokyo Körfezi manzaralı olduğu da verilen bilgiler arasında. Otelde konaklayan yolcular, uçuş öncesinde lobiden otomatize kiosklar ile hızlı check-in yapabiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.