btbilgi

Yapay zeka her alanda kendini göstermeye başlamış durumda. Bunların arasında müşteri ilişikilerini artırmaya yarayan ve markaların iletişim kanallarını yeni deneyimlerle zenginleştiren chatbotlar da var. E-ticaret, telekomünikasyon, sosyal medya ve çağrı merkezi gibi sektörlerde sıklıkla tercih edilen bu dijital yardımcılar, havacılık sektöründe de çalışmaya başladılar.

Diyalog bazlı ve yapay zeka destekli chatbot hizmetleri sunan Cbot firması, bu konuda bazı bilgiler aktarmış. SITA’nın ‘Passenger IT Insights 2019’ raporuna bakılırsa, havayollarının yüzde 68’i ve havaalimanlarının yüzde 42’si 2020’ye kadar sanal asistanlar ile hizmet vermeyi planlıyor. Özellikle de KLM ve Singapur Airlines gibi Uzak Doğu’da faaliyet gösteren havayolu şirketlerinin bu alanda yatırımlar yaptığı belirtilmekte.

Türkiye’deki havayolu müşterileri havacılık hizmetlerine entegre edilecek chatbot uygulamaları ile rezervasyon, bilet alma, check-in yapma, kayıp bagaj sorgulama gibi birçok işlemi kolayca ve kısa sürede yapabilecek. Bu uygulamalar Google Asistan, Alexa gibi sesli asistanların dışında WhatsApp Business, Messenger, Google RCS gibi popüler mesajlaşma uygulamalarına da entegre edilebilmekte. Yapay zekalı chatbotlar kullanıcıların aradıkları hizmete kolay bir biçimde erişebilmesini sağlamakta. Bunun dışında firmaların satış ve pazarlama süreçlerinde katma değer yaratarak, yıllık gelirlerde ciddi oranda artışa da katkıda bulunabiliyorlar.

Cbot kurucusu ve CEO’su Mete Aktaş yapay zekalı asistan uygulamalarla ilgili şu bilgileri vermekte: “Chatbotlar artık hayatımızın her alanında bizlere kolaylıklar sağlıyor. Örneğin bir pizzayı chatbot aracılığıyla sipariş etmek, chatbottan tavsiyeler alarak finans yönetimi yapmak hatta bir chatbot ile şakalaşmak bile mümkün. Aynı uygulamaları havacılık sektöründe de rahatlıkla görebiliriz. Müşteri yoğunluğu ve müşteri taleplerinin hızla değiştiği göz önünde bulundurulduğunda havacılık sektörü de chatbotların sunduğu yeni kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleriyle ciddi gelir artışları sunacağı bir alan. Sizi tanıyan seyahat alışkanlıklarınızı bilen yapay zekaya sahip asistanınız uçak biletinizi alabilir, check-in yapabilir, kayıp bagajınızı sorgulayabilir, otel rezervasyonunuzu yapabilir hatta avantajlı uçuş önerilerinde dahi bulunabilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...