btbilgi

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotlar 2020’de tüm zamanarın en zor görevini gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar: Çikolatalı kurabiye pişirmek. NASA ve diğer ülkelerin uzay araştırmaları kurumların yörüngeye yolladığı astronotların canı durup dururken tatlı çekmemiş tabi ki. Burada yapılmak istenen şey sıfır çekim ortamında yemek pişirme denemeleri gerçekleştirmek. Bu deneylerden toplanacak veriler, gelecekte uzun süreli uzay yolculuklarında çok işe yarayabilir denilmekte.

Uzayda kurabiye üretmek için, Zero G Kitchen ve NanoRacks isimli iki firma iş birliği ile sıfır yerçekimi ortamına uygun bir fırın hazırlıyorlar. Uzay kurabiyesinin tarifi ise Hilton markasının DoubleTree oteller zincirinin ünlü şeflerinden gelecek. Her ne kadar bu hali ile bir PR çalışmasının ötesine geçmek niyetinde değilmiş gibi olsa da, uzayda birşeyler pişirmeyi denemek aslında başarılı bir test olabilir.

Popular Science dergisinin verdiği bilgiye göre, mikro ve sıfır yerçekimi içindeki pişirme zorluklarını çözerek astronotların uzayda kendi araçlarını üretme konusunda karşılaşacakları zorlukların bazıları da çözülebilir. Ayrıca uzayda üç boyutlu yazıcılarla organ üretimi ve nakli gibi konular için de işe yarayacak veriler toplanabilir.

Bu denemelerde kurabiyelerin aynı dünya yüzeyindeki örneklere benzemesi sağlanacak, üretimde kullanılan malzeme artıklarının nasıl temizleneceği ve değerlendirileceği incelenecek. Böylece uzayda pişirme deneyiminin istasyonun yerleşik cihazları ve sistemleri ile sorun çıkartmadan halledebilmesi konusunda değerli bilgiler edinilmesi planlanmış. Özel yapım fırın ve kurabiye üretimi için gerekli malzemelerin 2019 sonuna kadar istasyona gönderilmesi hedeflenmekte.

2019 başında uzayda kahve yapılması ile ilgili bir başka proje de gün yüzüne çıkmıştı. Bunun için de Space Roasters isimli firma özel bir kahve pişiricisi tasarlıyordu. İkisini birbirine bağlarsak, gelecek sene başlarında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda sıkı bir saat 5 çayı partisi düzenleneceğini söyleyebiliriz herhalde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.