btbilgi

Son yıllarda sıkça görmeye alıştığımız Impossible Foods firması, laboratuvarda geliştirdikleri et ürünleri ile tanınıyor. Etsiz et firması nihayetinde yeni pazarlara da açılmaya karar vermiş ve şimdi balıksız balık üretiyor. Bu alanda çalışmakta olan başka şirketler de var tabi. Boca Burgers ve Morningstar Farms gibi başka markalar balık tadı veren sebze ve gıda kombinasyonları deniyorlar. Fakat şimdiye kadar hiçbiri balık hissini sanki gerçekmiş gibi verebilen yapay bir balık ürününe sahip olamadı.

Impossible Burger en son olarak Burger King ile olan iş birlikleri ile gündeme gelmişti. ABD’deki Burger King restoranları artık yapay etten üretilen köfte kullanılan hamburgerler de satıyor. Müşterilerden alınan tepkiler de hiç fena değil. Bu işi bir adım daha ileriye götürmeye niyetli firma, The New York Times’ın haberine göre balık lezzetini ve dokusunu yeniden yaratmak için bitki bazlı et tarifini baştan elden geçiriyor.

Uzman görüşüne bakılırsa balık çiftlikleri dünyanın balık ve genel olarak deniz ürünü ihtiyacını sağlamak için doğru çözüm olmaktan çıkıyor. Her ne kadar balık çiftlikleri sektöründe son zamanlarda ilginç sistemler görsek de, bunun yeterli olacağının garantisi yok. Vahşi doğada avlanan balıkların ise, aşırı avlama nedeniyle soylarının tükenmesi ihtimali var. Bu noktada yapay balık üretimi hem doğanın dengesini geri kazanmaya, hem de çevre kirliliğine engel olmaya fayalı olabilir denilmekte.

Impossible Foods şimdi de laboratuvarda balık üretiyor
Impossible Burger

Impossible Food firmasını bugüne kadarki çalışmaları genel olarak balık tadının biyokimyasal olarak, mükemmel biçimde yeniden üretimine odaklanmış. Burada aynı yapay etteki formül kullanılıyor. Fakat tam anlamı ile başarılı olsalar bile, etsiz burger tercih edenlerin yapay balığı da aynı şekilde bağırlarına basacaklarının garantisi yok. Bir kısım tüketici et tüketimini sıfırlamak için vejeteryanlığı tercih ederken, bir kısmı da kanser ve gut gibi hastalıkların oluşum ihtimalini engellemek için et tüketimini azaltmak yoluna gidiyor. Genelde tüketicilerin tercihleri çevreyi korumak kaynaklı değil, sağlıklı beslenme kaynaklı olarak görülüyor. Bu da yapay et ve balık ürünlerinin başarısını kısıtlayan faktörler olarak görülmekte.

Firmanın 2035 yılına kadar her türlü hayvan bazlı gıdayı, laboratuvarda üretilmiş benzerleri ile değiştirebilme gibi iddalı bir hedefi var. Bu hedefin bilimsel veya finansal olarak gerçekleştirilebilmesi mümkün mü, hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.