btbilgi

Yapılacak iş ne olursa olsun, mobil bilişim artık her yerde. En önemli mobil cihazlar arasında da akıllı telefonlarla beraber dizüstü bilgisayar çeşitleri geliyor. İster yaratıcı bir işle uğraşın, isterseniz de basit ofis programları kullanın mutlaka herkese göre bir dizüstü bilgisayar ürünü var. Ama bazıları için bu yeterli değil. Hem serbest çalışıp hem de cihazlarından daha fazlasını isteyenler için de yaratıcı çözümler görüyoruz. İşte Trio adı verilen dizüstü ek ekran ürünü tam da bu kategoriye girmekte.

Bir dizüstü bilgisayar monitörü taşınabillir olması gereği çok büyük değildir. Yani birden fazla uygulamaya aynı anda bakmak gereken durumlar için pek ideal sayılmazlar. Web tarayıcısında onlarca sekme açmayı sevenler için de sınırlı bir alan sunarlar. Fakat mobil çalışmanın dezavantajlarından biri, dizüstü bilgisayarınız ile birlikte bir monitör daha taşımanın imkansız olması. Trio ise dizüstü bilgisayarlara bir veya iki mobil monitör daha ekleyerek buna çözüm getiriyor.

Trio ürününde yedek ekranlar dizüstü bilgisayarın arkasında bulunan bir panele bağlı. Eğer ek bir ekran lazımsa, panelden bir tanesini yana çekerek kullanmaya başlayabilirsiniz. O da yetmezse ikinci bir yedek ekran daha emrinize amade. Yedek ekranlar ana monitörün iki yanına konumlanıyor ve işletim sisteminizden ayar yapıp, masaüstünü bu ekranlara kolayca genişletebiliyorsunuz.

Cihazın iki versiyonu var, Trio ve Trio Pro. Normal versiyon 13 ve 14 inçlik dizüstüler için uygun bir boyutta ekranlara sahip. Pro versiyonu ise 15 ve 15.6 inçlik dizüstülere daha uygun boyda yedek ekranlar sağlıyor. Cihazın 1080p çözünürlükteki yedek ekranları açık durumda gerekirse arkaya doğru katlanarak sunum moduna da alınabilmekte. Parlaklık ayarı, eski modele göre daha az enerji tüketimi ve daha hafif materyal kullanımı da özellikleri arasında. Cihaz Mac, Linux, Windows, Android ve Chrome gibi her tür işletim sistemi ile de uyumlu.

Ürünün tasarımcıları MIT Mühendislik Okulu’ndan (Massachusetts Institute of Technology) ve MIT Sloan Yönetim Okulu’ndan mezunlar. İlk geliştirdikleri Duex (eski ismi ile Duo) bu fikrin sadece bir yedek ekranı olanı. İlk ürünlerini bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtmış ve büyük ilgi görmüşler. Ürünü geliştirirken, öğrenci girişimcilere yardımcı olan MIT Sandbox’dan destek alan ikili, ürünün devamı olan Trio’yu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. İkili bu projede ayrıca bir girişim hızlandırıcı olan IDEA Northeastern’in de desteğini kazanmışlar. Trio ürünleri halen yeni bir Kickstarter kampanyası ile önsipariş toplamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.