btbilgi

Temiz su ihtiyacı her geçen artmakta, özellikle de giderek ısınmakta olan bölgelerde ülkelerde. Okyanuslar ve denizler su dolu fakat bunları artırıp içme suyuna (veya en azından kullanılabilir suya) dönüştürmek pahalı ve zahmetli. Dünya çapında biliminsanları deniz suyunu verimli ve ucuz şekilde arıtabilmenin yollarını arıyorlar. Bu alandaki en son bilimsel gelişme, denizden nem toplayıp bunu temiz su olarak dışarıya verebilen özel bir hidrojel tasarımı.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde (NUS) geliştirilen çinko bazlı hidrojel materyali, günlük kullanımdaki silika jel benzeri su emici maddelerden sekiz kat daha fazla emici. Materyal sudaki kuru ağırlığının dört katından daha fazla su emme özelliğine sahip. Barındırdığı suyu geri almak için elektrik akımı gerektirmiyor, ayrıca 1.000’den fazla sefer tekrar kullanılabiliyor.

Araştırmacılar oluşturdukları hidrojel içeren yüzer cihazları okyanusta test etmişler. Bir plajda su yüzeyinin üzerine yerleştirilen cihazlar, tuzlu sudan buharlaşma yolu ile ayrışan su buharını bünyesinde toplamış. Materyal suya doyduktan sonra da, kapalı bir cam kutuya yerleştirilip güneş ışığında bekletilmiş. Kendi kendine 45-50 dereceye ısınan jel materyal, depoladığı ayrışmış tatlı suyu buhar halinde salıveriyor. Bu buhar da kutunun duvarlarında yoğuşarak sıvı halde toplanabilmekte.

Her ne kadar sonuçlar çok başarılı gibi gözükse de, araştırma ekibi hidrojelin emme kapasitesini daha da artırmanın yolunu arıyorlar. Onun dışında su toplama işlemi de daha optimize edilebilir denilmekte. Hidrojel şu haliyle bile günlük tekrarlı kullanım ile, kilogram başına 10 litreden fazla temiz su üretebiliyor. ‘Advanced Materials’ jurnalinde yayınlanmış bir bilimsel makalede ayrıntıları verilen yenilikçi materyalin bir başka kullanım alanı da iç mekanlarda bağıl nemi düşürmek olabilir. Yani geleneksel nem alıcı cihazları daha da verimli hale getirmek için değerlendirilebilecek.

Ekibin lideri yardımcı profesör Tan Swee Ching şu açıklamayı yapıyor: “Geliştirdiğimiz materyal su üzerinde yüzen bir su toplama çiftliği olarak çalışmak amacıyla büyük miktarlarda ölçeklenebilir. Bu çözüm temiz suya erişimin sıkıntılı olduğu kırsal topluluklara fayda sağlayabilir. Bu türden yaratıcı çözümler üreterek, küresel su krizi potansiyelini azaltmaya katkıda bulunmayı umuyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.