btbilgi

Dijital dönüşüm sadece kurumların geleneksel süreçlerinde değil, her alanında kendini göstermekte. Telekom operatörü ve teknoloji firması Turkcell, dönüşümü işe alım süreçlerine de sokmuş durumda. Firma çalışanı olmak için başvuran adayların kağıt materyalleri; iş teklif formundan işe giriş sözleşmesine, yıllık izinden aile durum bildirimine kadar tüm yasal evraklar dijital imzaya uygun olarak oluşturulacak ve fotoğraflı şekilde dijital ortamda tutulacak. İş başvurusu olumlu sonuçlanmayan adayların sürece ilişkin geri bildirimi ise dijital olarak cevaplanacak.

Turkcell İnsan Kaynakları Direktörü Hasan Kaya dijital dönüşümle birlikte doğal kaynakları koruyan bir yapıyı da gözettiklerini aktarıyor: “Dünyanın ilk dijital operatörü olarak başlatmış olduğumuz dönüşüm yolculuğu esnasında insan kaynakları yönetiminin bunun dışında olması beklenemezdi. Bu doğrultuda işe alım süreçlerimizi dönüştürmeye ve tüm süreçleri dijitalleştirmeye karar verdik. Teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak hem doğal kaynaklardan hem zamandan tasarruf ediyoruz. Öte yandan ülkemizde gerekçeli geri bildirim kültürü oluşturmak da istiyoruz. Bu amaçla geliştirdiğimiz projede başvuruları kabul edilemeyen adaylarımıza, kişisel gelişimlerine katkı sunmak için geri bildirimlerde bulunacağız. Adaylara kendileri hakkında fikir vererek, kariyer yollarında rehberlik etmeyi hedefliyoruz.”

Turkcell İnsan Kaynakları ekibi, adayların işe alım süreçlerini kişisel gelişim eğitimine dönüştürecek yeni bir programı da devreye sokmuş. Bu programda mülakat sonrası yönetici görüşmesinden olumlu sonuç alamayan adaylar sebebini gerekçeleriyle öğrenebilecek ve işe alım uzmanından geri bildirim talep edebilecek. Gerekçeli geri bildirimler her Perşembe günü belirlenen saatlerde yapılacakmış.

Firmanın insan kaynakları işe alım ekibinden 12 kişiye bu konuda özel bir eğitim verildiği belirtilmekte. Proje uygulamaya başladığında, yıl sonuna kadar iş başvurusu yapan yaklaşık 250 aday telefonla aranarak bire bir geri bildirim yapılması planlanıyor. Bu projeyle adaylar kendi gelişim alanları hakkında fikir sahibi olarak, bir sonraki iş görüşmeleri için de hazırlanmış olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.