btbilgi

Dönem dönem teknoloji firmalarından çok ilginç patentler görebiliyoruz. Firmalar geiştirdikleri fikirleri koruma altına alabilmek için patent şeklinde başvuruyor ve onayını almak bazen yıllar sürebiliyor. Amerikan teknoloji firması IBM de bunlardan biri. Son ortaya çıkan onay almış patentleri de aynı anda hem akıllı saat, hem telefon hem de tablet olarak kullanılabilecek yenilikçi bir mobil cihaz.

IBM firması ‘elektronik ekranlı cihaz için değişebilen boyutlu ekran’ başlıklı bu patent için 2016 yılında başvuruda bulunmuş. Patent 11 Haziran 2019’da onaylanmış ve USPTO (Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi) veritabanında yayınlanmış. İlginç cihaz ilk bakışta kalınca bir akıllı saat gibi görünmekte. Fakat aslında içindeki küçük bir bölmede her biri 2 inç x 3 inç boyutlarında yedi küçük ekran daha taşımakta. Ekranların hiçbirinde çerçeve olmadığı dikkati çeken özelliklerden.

IBM’den tuhaf katlanabilir akıllı saat tasarımı patenti

Akıllı saatin standart konfigürasyonunda bu ekranlardan yalnızca biri kullanılıyor. Kullanıcı daha büyük bir ekran boyutu istiyorsa, daha geniş bir ekran sağlamak için parçaları kasadan kaydırabiliyor. Mesela dört ekran ile akıllı telefona daha yakın bir boyut sağlamak mümkün. Cihazın sekiz ekran parçasının tümü çıktığında (yani 12 inç x 8 inç büyüklüğünde bir ekran demek), cihaz iki elle kullanıma uygun bir tablet moduna geçiyor. Çoklu ekranların birleşme noktalarının çok ince olması, böylece görüntünün bozulmadan tüm cihaza yayılabilmesi planlanmış.

Patent bu sistemin veya cihazın nasıl görüneceğini veya nasıl çalışacağını ayrıntıları ile tanımlamıyor. Fakat Hollandalı teknoloji sitesi LetsGoDigital, bu katlanabilir akıllı saatin nasıl görüneceği hakkında bir çalışma yapmış. Sitenin tasarımcıları patentteki bilgilere dayanarak bir üç boyutlu model üretmiş. En azından IBM bu fikri gerçeğe çevirmeyi planlarsa, neye benzeyeceğini anlayabiliyoruz.

IBM’den tuhaf katlanabilir akıllı saat tasarımı patenti

Fakat tüm patentlerde olduğu gibi, bu sadece bir fikrin ticari haklarını almak için de gerçekleştirilmiş olabilir .Yani IBM bu fikri asla hayata geçirmeyebilir de. Gerçi firma bilişim tarihinin en yaratıcı ve inovatif fikirlerinin bazılarının babası olduğu için, hiç belli de olmaz. Firma şu aralar harıl harıl kuantum bilgisayarlar, yapay zeka ve benzeri fütüristik teknolojilerle meşgul.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.