btbilgi

Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının en yüksek potansiyel sunanlarından olan rüzgar büyük ilgi görmekte. Günümüzde birçok bireysel ve ve kurumsal tüketici, rüzgarın sağladığı temiz ve uygun fiyatlı güçten faydalanma yoluna gitmekte. Bu alanda araştımalar yapan WindEurope, en son ‘Avrupa Rüzgar Enerjisi’ (Wind Energy in Europe 2018) raporunda çarpıcı rakamlar veriyor.

Araştırmada AB ülkelerinin geçen yıl elektrik ihtiyaçlarının yüzde 14’ünü rüzgar enerjisinden elde ettiği aktarılmakta. Geçen yıl elektrikte en yüksek rüzgar oranına sahip ülke olan Danimarka, elektrik ihtiyacının yüzde 41’ini rüzgar enerjisinden elde etmiş. Danimarka’yı sırayla yüzde 28 ile İrlanda ve yüzde 24 ile Portekiz takip ediyor. Rüzgardaki kurulu güç bakımından listede birinci sırada bulunan Almanya elektrik ihtiyacının yüzde 21’ini rüzgardan karşılamakta. Rüzgar enerjisindeki kurulu güç ve üretilen elektrik ile raporda bahsedilen Türkiye’nin, halen elektrik ihtiyacının yüzde 7’sini rüzgar enerjisinden karşılamakta olduğu saptanmış.

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, parlak tabloya rağmen AB ülkeleri içerisinde rüzgar enerjisi yatırımları konusunda sıkıntılar yaşanmakta olduğuna değiniyor: “Geçen yıl AB, rüzgar enerjisi santralleri kurulum kapasitesi açısından 2011’den beri en kötü yılını geçirdi. Türbin kurulumlarına başlıca AB ülkeleri özelinde bakıldığında ise büyüme Almanya’da yarı yarıya azaldı ve Birleşik Krallık’ta 2017’ye göre daha da kötüleşti. Bunun yanı sıra, 12 AB ülkesi geçen yıl tek bir rüzgar türbini kurmadı. Bu durumda AB içerisinde bir durağanlıktan bahsedebiliriz. AB ülkelerinin durağan ve kötü gidişatını doğru değerlendirerek rüzgar enerjisi alanında önemli konumlara gelebiliriz.”

“Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından yapılan son değerlendirmeleri ele aldığımızda 2030 Ulusal Enerji ve İklim Planları (NECPs), AB ülkeleri adına işleri düzeltmek için bir şans. Ancak taslak planlar ayrıntılı olarak çok eksik. Planlara bakıldığında özellikle politika önlemleri, açık artırma hacimleri, rüzgâr yatırımlarına karşı diğer engellerin nasıl kaldırılacağı ve şebekenin genişletilmesi konularında AB ülkelerinin birçok eksiği bulunuyor. Türkiye’nin AB tarafından bu programların ötesinde hazırlık ve planlar içerisinde olması gerekiyor. Yenilenebilir enerji konusunda potansiyelimizi verimli kullanabilmemiz ve söz sahibi olabilmemiz için Avrupa Birliği ülkelerinden önce hareket ederek aksiyonlar almanın gerektiğine inanıyorum.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.