btbilgi

İki yıllık bir Ar-Ge çalışmasından sonra, tamamen ülkemizde gelişitirilip üretilmiş ilk programlanabilir mini dron piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Girişimcilerin desteklendiği kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda yer bulan ESPcopter isimli dron, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar programlama öğretebilmekte. İnternet erişimi olan her cihazdan kontrol edilebilen araç, özel arayüzleri sayesinde 10 yaşından büyük herkese eğlenme ve kodlama öğrenme imkanı sunuyor.

Her geçen yıl daha daha popüler hale gelen dronlar üzerinde çalışmak isteyenler, ESPcopter’in özellikleri sayesinde algoritmalar ve programlama konusunda kendilerini geliştirme imkanına sahip olacaklar. ESPcopter internete bağlanabilme özelliği ile telefon veya bilgisayarlar üzerinden IoT (Nesnelerin interneti) projeler üzerine çalışmayı da mümkün kılıyor. Dron uçurmayı öğrenmek isteyenler, çeşitli kontrol etme yollarından birini kullanarak dron pilotluğu üzerine deneyim kazanabilecekler.

240mAH batarya ile 7 dakikaya kadar uçuş süresi olan 35 gram ağırlığındaki ESPcopter, herhangi bir yazılım kurulumuna gerek kalmadan internet tarayıcıları üzerinden kontrol edilebiliyor. Ayrıca kullanıcılar akıllı telefon için kendi kontrol uygulamalarını da inşa edebilecekler. 65mm x 65mm boyutlarındaki mini dron bilgisayara bağlanıp oyun konsolları, fare ve klavye gibi araçlarla da kontrol edilebilecek.

Dron ile birlikte gelecek eğitim seti, Arduino ve görsel programlama aracı Visuino sayesinde her seviyede projeler gerçekleştirilebilir. Bunun dışında dron tasarımcı ekibi kodlama eğitimine yeni başlayan öğrenciler için Block programlama sistemini de geliştirmiş.

ESPcopter’e geliştirme modülleri ile yeni özellikler eklenebilir. Çoklu mesafe modülü ile ESPcopter’e el ile kontrol ya da çarpışma önleme sistemi, optik akış sensörü ile de otonom uçma ve yükseklik sabitleme özellikleri eklenebiliyor. Diğer modüller ile de araç ışık şovları yapabilen, müzik çalabilen, havanın sıcaklık, nem ve basınç değerlerini ölçebilen bir dron haline gelebiliyor. Aracın pervane koruyucuları bile özel tasarlanabilmekte. Dolayısıyla hem kullanım şekli, hem kumanda etme yöntemleri hem de görüntüsü itibariyle her anlamda kişiselleştirilmiş bir dron deneyimi vaat ediyor.

Kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda 100 bin TL hedefin neredeyse yarısı seviyesinde destek görmüş olan proje, bir ay boyunca dron ve teknoloji meraklılarının önsiparişine açık olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.