btbilgi

İnsanlar tatil için genelde sıcak yaz aylarını ve denizi tercih ediyorlar. Bu türden ortamlar insanların eğlenmesi için ideal olsa da, elektronik cihazlar için aynısını söyleyemiyoruz. Yaz mevsimindeki tatiller, elektronik cihazlar için birçok tehlike barındırmakta. Bunlar arasında özellikle yüksek sıcaklık ve sıvı teması önde gelmekte. Kullanıcıların verilerini kaybettiği en yoğun zamanın tatil dönemleri olduğunu hatırlatan Veri Kurtarma Hizmetleri, kullanıcıların elektronik cihaz bakımında dikkatli olması gereken noktaları aşağıdaki gibi sıralamış.

Elektronik cihaz düşmanı sıvılar

Kamera veya cep telefonunun sıvıyla teması durumunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmakta. Elektronik cihaz su ile temas ederse asla cihazı şarj etmeye çalışmayın, kapalı durumda bırakın. Eğer batarya çıkartılabiliyorsa, sökülüp ayrı şekilde kurumaya bırakılmalı. Islanan cihazları fön makinesiyle kurutmayın. İnternette sıkça rastlanan pirinç paketi içine gömme tekniği de pek işe yaramıyor. Özellikle de tuzlu su, paslandırma yeteneği yüzünden cihazlar için öldürücü etkiye sahip.

Kum da en az deniz kadar tehlikeli

Elektronik cihazlara zarar veren bir diğer unsur ise kum. Islak kum kolayca bir akıllı telefona sızabilir ve USB bağlantı noktasını engelleyebilir. Akıllı telefon veya Bluetooth hoparlör gibi elektronik cihazları plaja götürecekseniz ya özel kılıflar kullanın veya çantanızdan mümkün olduğu kadar çıkartmayın.

Güneş kremlerine dikkat

Cildinizi korumak için kullandığınız güneş losyonları ve kremleri, doğal olarak akıllı telefonlar için faydalı değil. Güneş kremleri aynı ıslak kum gibi elektronik cihaz bağlantı noktalarını tıkayabilir ve ciddi hasarlara neden olabilir. Güneş kremlerini cihazlarınızdan uzakta tutun. Kremlenmiş el ile akıllı telefon kullanamaya dikkat edin.

Şekerli içecekleri cihazlardan uzak tutun

Şekerli sıvının kendisi yalnızca elektronik cihazınızın ciddi sıvı hasarına maruz kalmasına neden olmakla kalmaz. İçeceklerdeki şeker kristalleşerek cihazınızda kısa devreye neden olabilir.

Hırsızlık vakaları sizi üzebilir

Turistik bölgelerdeki yoğun insan popülasyonundan dolayı hırsızlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Hırsızlar para dışında özellikle elektronik cihazlara da göz dikmiş durumda. Kullanıcıların kişisel eşyalarını kendilerine yakın tutması ve gözlerinin önünden ayırmamaları tavsiye edilmekte. Yaşanan hırsızlık durumlarından sonra, cihazlardan veri kurtarmanın mümkün olmadığını özellikle hatırlatılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.