btbilgi

Sensör bazlı otomatik kontrol sistemleri dronlar, araç içi cihazlar ve üretim tesisleri gibi uygulamalarda giderek daha fazla yer bulmakta. Bu da beraberinde daha fazla siber güvenlik tedbiri alınmasını getiriyor. Ölçüm için çok sayıda sensörü bir araya getiren mevcut sensör füzyon algoritmaları otomatik kontrol açısından kilit rol üstlenmekte. Sensörlerin güvenlik performansını garantilemek için, Mitsubishi Electric dünyanın ilk siber saldırı saptayıcı algoritmasını geliştirmiş.

Mitsubishi Electric günümüzün dijital dünyasında cihazlarda kullanılmakta olan algoritmaların karmaşıklığı ve bir değerlendirme ortamı yaratmanın güçlüğüne dikkat çekiyor. Kritik önem taşıdığı bariz bu konuda bir çözüm geliştirmeyi hedefleyen firmanın teknolojisi, siber saldırı sırasında sensör ölçümlerinde meydana gelen tutarsızlıkları gerçek zamanlı tespit etmeye yaramakta.

Dünyada bir ilk olarak lanse edilen algoritma teknolojisi, Japonya Ulusal Araştırma ve Kalkınma Ajansı’na bağlı ‘Yeni Enerji ve Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Kuruluşu’ (NEDO) tarafından görevlendirilen özel bir birim tarafından desteklenmekte. Firma halen Ar-Ge çalışmaları devam eden teknolojiyi 2020 yılından itibaren satışa sunmayı hedeflemekte.

Sensörler için dünyanın ilk siber saldırı saptama algoritmasıMitsubishi Electric’in algoritması, siber saldırıları ölçüm verilerinde yüzde 42’yi aşan tutarsızlıklara dayalı olarak belirliyor. Örneğin dronları hedef alan ultrasonik saldırılarda, yerkürenin çekim gücü veya yerçekimi sensör füzyon algoritmasındaki ara değerler kullanılarak iki ayrı hesaplama yapılıyor ve iki sonuç arasındaki fark tutarsızlık olarak kabul ediliyor. Bu algoritmada siber saldırılar, dronların otomatik kontrolünde kullanılan pusula, jiroskop ve akselerometre gibi çeşitli sensörlerden alınan ölçümler arasındaki tutarsızlıklara dayalı olarak tespit ediliyor. Sensör fonksiyon algoritmasının hesapladığı ara değerler kullanıldığı için algoritma kapsamında hesaplama hızından ve sensör ölçümlerinin kesinliğinden ödün verilmiyor.

Firma anormal sinyalleri droneların pusula, jiroskop ve akselerometre gibi her bir sensörüne ve ayrıca eşzamanlı olarak çoklu sensörlere uygulayan bir ileri değerlendirme ortamı oluşturmuş. Bu ortam sayesinde doğal fiziksel fenomenlerin yol açtığı sorunlarla, siber saldırı kaynaklı ölçüm tutarsızlıkları arasında önemli farklılıklar olduğu saptanmış durumda. Yeni sensör güvenlik teknolojisi, herhangi bir donanım eklenmesine ya da modifikasyona gerek duymuyor. Mevcut sensör sinyali işleme devrelerinde ilave yazılımla düşük maliyetli olarak uygulanabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.