btbilgi

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde, eskiden belki de mümkün olmayacağını düşündüğümüz şeyler şimdi karşımıza çıkıyor. Fizikçi Sterling Backus ve oğlu son bir buçuk yıldır arka bahçelerinde bir Lamborghini Aventador üzerinde çalışmakta. Bu gerçek bir otomobil olarak tasarlanmış, yani bitince tam ölçekli ve fonksiyonel bir araç olacak. Bu aracın asıl özelliği ise büyük kısmının 3D yazıcıdan çıkan parçalarla imal ediliyor olması.

Araba bitince tabi ki gerçek bir Lamborghini Aventador olmayacak. Sadece bu süper otomobilden ilham alınmış bir araç. Şimdiye kadar yaklaşık 20 bin dolar harcanmış araba, belli bir aşamaya kadar bitmiş durumda. Otomobilin gerçeğinin ABD fiyatının yaklaşık 640 bin dolar olduğunu da bilgi olarak vermiş olalım. Backus ve oğlu ilhamlarını Forza Hoziron 3 yarış oyunundaki Aventador model otomobilden almışlar.

Baba ve oğul aracın gövde panellerini, arka lambaları, farlarını ve hava girişlerini 3D yazıcıdan parça parça çıkartmış. Otomobil tamamlandığında güvenli bir şekilde sürülebilmesi için belli bölümleri karbon elyafla kaplanmış. Araba teknik olarak tamamen basılmış plastik (PLA, ASA, ABS ve PETG materyalleri kullanılmış) parçalardan oluşmuyor. Motor, şasi ve benzer yapısal parçalar doğal olarak ayrıca toplanmış ve monte edilmiş. Arabanın motoru 2003 model bir Corvette LS1, transmisyon sistemi ise bir Porsche 911’den alınmış.

Backus bu projeyi hayata geçirmekteki amacının, çocuklara bilim ve mühendisliğin ne kadar havalı olduğunu ve teknolojinin gücünü göstermek olduğunu söylüyor. 3D Printing Media Network sitesine açıklama yapan Backus, “Bu arabayı yerel okullardaki öğrencilere bir STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) projesi olarak göstermek ve onlara bilim ile mühendisliği çekici kılmak istiyoruz” diyor.

Peki işin etik kısmı hakkında ne düşünüyor? Backus arka bahçesinde bir Lamborghini üretmenin korsanlık olmadığına inanmakta: “Parçaların tasarımı Lamborghini Aventador modeline dayanıyor olabilir. Ancak kendi tasarım yaklaşımımızı gösterebilmek için her bir paneli önemli ölçüde değiştirdik. Ayrıca hiçbir parça için kalıp üretmiyoruz. Hiç bir parça satılık değil. Bu sadece nevi şahsına münhasır bir proje, satılık bir nesne değil.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.