btbilgi

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, Türkiye dünyada en fazla siber saldırıya uğrayan ülkelerden biri. Ülkemiz bu alandaki bazı araştırmalarda küresel olarak ilk beşe giriyor, bazılarında ise MEA bölgesinde birinci çıkabiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte olası siber saldırılara karşı korunmak büyük önem taşımakta. Siber güvenlik uzmanlığı konusunda yenilikçi ve farklı bir çalışma yine ülkemizden gelmekte: Dünyanın ilk senaryo tabanlı sertifikalı etik hacking eğitimi olan Hack2Escape.

Türkiye’de 20 bin, dünyada ise yaklaşık 3 milyon siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var. Ülkemiz bu pazara yatırım yapmaya ve ürün geliştirmeye çalışıyor. Siber güvenlik eğitimlerinin ise her sene artarak düzenlenmekte olduğunu görüyoruz. Bunlardan en ilginçlerinden biri olan Hack2Escape, Sparta Bilişim tarafından hazırlanan senaryo tabanlı ve uygulamalı bir siber güvenlik eğitim programı. Burada senaryo gereğince, katılımcıların yüksek güvenlikli bir kamptan kaçabilmesi için eğitimler verilecek.

Katılımcılar bu eğitimlerden sonra, öğrendikleri bilgileri kullanarak senaryo gereği yüksek güvenlikli bir kampa alınacaklar. Katılımcıların tesisin sistemlerini hackleyerek kaçmayı başarmaları beklenmekte. Siber güvenlik alanına ilgi duyan her düzeyde katılımcıya uygun olacak eğitimin süresinin 4 gün olarak belirtilmekte. Eğitim Eylül ayında Marmaris’te düzenlenecek. Sparta Bilişim katılacak kişilere uçak bileti, havaalanı transferleri, tam pansiyon konaklama ve etik hacking eğitimini paket olarak sunuyor.

Proje ile ilgili bilgi veren Sparta Bilişim Kurucusu Alper Başaran artık savunmadan sağlığa, enerjiden ulaşıma her alanda Nesnelerin İnterneti ve güvenliğinin önemine dikkat çekiyor. Devletlerin, kamu kurumlarının, sosyal platformların, KOBİ’lerin ve özel şirketlerin sunduğu hizmet ve ürünler ile iletişimlerini sanal ortamlar üzerinden gerçekleştirdiği hatırlatılmakta.

Siber güvenlik pazar payının 120 milyar dolar olduğu bilgisini veren Başaran, “Türkiye’nin aldığı pay yalnızca 45 milyon dolar. Kalanını ise dışarıya aktarıyoruz. Bu da Türkiye’nin bu pazara yatırım yapmasını ve ürün geliştirme çalışmalarını artırmasını gerektiriyor” açıklamasını yapıyor. Firmanın bu projedeki amacı ise siber güvenlik eğitimini sıkıcı sınıf ortamlarından çıkartıp, senaryo tabanlı bir kaçış oyunu ile daha verimli hale getirmek olarak ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.