btbilgi

Gitarlar doğaları gereği belli bir işleve yönelik imal edilirler. Sanatçılar da farklı şarkılar için birden fazla gitar satın alıp kullanmak durumunda kalırlar. Şimdiye kadar modüler gitar fikri pek az uygulandı, Somnium bunlara örnek verilebilir. Bu türden sıradışı cihazlar sanatçının parça değiştirmesine izin veriyor ama hala ahşaptan imal ediliyorlar ve pahalı olabiliyorlar. Yeni ortaya çıkan Boaz One isimli modüler gitar ise plastikten imal edilmiş ve 50 farklı konfigürasyona sokulabiliyor. Bu sayede sanatçıların binlerce dolar harcamaktansa, tek bir çözümde istedikleri her şeyi elde etmeleri planlanmış.

Gitarın tasarımcısı olan Luthier Boaz Elkayam diğerlerinden farklı bir yaklaşım seçmiş. Boaz One elektro gitar sistemi, her ikisi de güçlendirilmiş plastikten yapılan iki ana gövde sistemi ile sunuluyor. Birincisi daha sade ve minimalist bir küçük gövde (wing body), ikincisi ise tam şekillendirilmiş büyük bir gövde (full body). Bunlara bir kaset parçası ile farklı manyetik tipleri takılabiliyor. Bir köprü, bir boyun/klavye parçası ve bir headstock takarak gitarı tamamlayabiliyorsunuz. İstediğiniz gibi ayarlıyor ve parçaları kolayca değiştirebiliyorsunuz.

Büyük gövdenin ilginç bir özelliği, arka tarafta entegre bir stand ayağı bulunması. Yani gitarı kullanmadığınız zaman özel bir stand almaya bile gerek kalmıyor. Manyetiklerin takıldığı toplama kasetinde ise üç farklı seçenek sunulmakta. Tek manyetikli, üç manyetikli veya Humbucker tip manyetikli seçenekler mevcut. Bu değiştirilebilir kaset parçalarında gerekli tüm elektronik aksam, manyetik seçici ve ses/ton düğmeleri de bulunuyor. İnce tonlama ayarlamaları veya hassas ayar özellikleri sağlayan köprüler de var.

Boaz One tasarımcısı Elkayam, kendi gitarının ahşap kökenli örneklerden farklı olarak darbe ve çiziklerden etkilenmeyeceğini iddia etmekte. Kullanılan materyal ayrıca sıcak, soğuk ve neme karşı da dayanıklı. Boyun parçasına eklenen ağırlık sayesinde da otantik bir gitar hissi vaat ediyor. Firma yeni elektronik gitarı ilk kez Nisan 2018’de göstermiş ve çeşitli gitar virtüözlerine yollayarak denemelerini sağlamış. Şimdi de bir IndieGoGo kitlesel fonlama kampanyası ile seri üretime geçmeyi hedefliyor. Meraklıları bekleme listesine isimlerini yazdırarak ilk fiyattan yüzde 40 indirim elde etme şansına kavuşabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.