btbilgi

Tarımsal hasat yenilikçi teknolojik gelişmelere en açık alanlardan biri. Buğday veya patates gibi bazı mahsuller mekanik olarak kolayca toplanabiliyor. Fakat hassas meyve ve sebzeler için aynısını söylemek pek mümkün değil. İnsanların toplamak durumunda kaldığı mahsüller, robotlar için oldukça zor bir iş anlamına gelebilmekte. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu tür toplaması zahmetli kabul edilen ürünlerden atom marul (iceberg marul da denir) toplayabilen bir makine geliştirmişler.

Vegebot adı verilen robot, hasat için hazır marulları ayırt etmeye yardımcı olan bir makine öğrenme algoritması ile geliştirilmiş. Makine farklı hava koşullarında bile işini düzgün yapabiliyor. Marul toplamak için zorlu bir ürün, çünkü yerde yatık şekilde büyüyor ve belli yerlerden kesilip toplanabiliyor. Bunun dışında insan tarım çalışanları bir marula bakarak hızlıca hasat için uygun olup olmadığını saptayabiliyor. Halbuki yeşil yapraklarla dolu bir tarla ile karşılaşan bir robot için aynısını söyleyemiyoruz.

Robotu geliştiren ekip, bunu nasıl yaptıklarını bir bilimsel makalede anlatmış. Makalenin yazarlarından Simon Birrell özetle şunu söylüyor: “Her tarla ve her marul birbirinden farklı”. Araştırmacılar ve mühendisler bunu çözebilmek için, önce sisteme kalabalık yeşil bir tarlada uygun marullar hangileri diye anlamayı öğretmeli. Özel bir makine öğrenme algoritması hem marulların görüntüleri, hem de laboratuar koşullarında gerçek marullar ile eğitilmiş. Bu aşamayı, farklı hava koşullarında doğru seçim yapabilmek için gerçek bir tarlada eğitim izlemiş.

Diğer zorluk ise fiziksel tarafta yaşanmış. Marul toplayacak Vegebot’un ticari standartlara göre sap uzunluğunu koruyarak mahsul toplaması sağlanmalıymış. Bu da marulu kesip alacak bıçağı taşıyan kolun üzerine ikinci bir kamera ekleyerek çözülmüş. Ayrıca toplama kolunun üzerine marula zarar vermeden alacak bir de yumuşak tutucu eklenmiş.

Ortaya çıkartılan Vegebot doğru marul tanımayı yüzde 91 oranla başarabiliyor. Ama çözüm henüz piyasaya çıkacak durumda değil. Çünkü marulu tanımak başka bir şey, onu düzgün toplayabilmek başka bir şey. Robot marul toplama sürecinde halen yüzde 38 civarında hasar oranı ile yüksek bir fire veriyor. Araştırmacılar bu hasar oranına rağmen, toplanan marulların yenebilir biçimde olduğunu belirtiyor. Yani robot marulları kesme ve toplama aşamasında marketlerin istediği standartlara tam uyduramıyor.

Üçüncü bir sorun da hız konusunda. Vegebot her bir marulu ortalama 32 saniyede toplayabilyor. Bu da aynı işi yapan bir insan çalışandan çok daha uzun zaman alıyor. Araştırmacılar makinenin inşasında daha hafif materyallerin kullanılmasının süreci hızlandıracağını umut etmekte.

Projenin olumlu yanları ise insan iş gücünün azaltılarak başka yerlere aktarılabilmesi ve makinenin yorulmadan tarlada çalışabilmesi olduğu söylenebilir. Aktarılan bir başka fayda ise ve gıda atığı konusunda. İnsan çalışanlar her seferinde bir tarlanın tamamını işlemekte. Bu yüzden de zamanı geçmiş, uygun olmayan ürünler toplanıp atılmakta. Halbuki Vegebot farklı tarlaları tarayıp sadece olgunlaşmış ve toplanmaya hazır marulları toplayabilir. Böylece her daim en taze ürünler alınır. Nihayetinde bu proje robotların tarım endüstrisinde ne kadar geniş kullanım alanları olduğuna güzel bir örnek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.