btbilgi

Yapay zekalar geliştikçe insanların tek derdi işlerinin ellerinden alınması korkusu olmayabilir. Daha önce sahte haber yaratmada uzmanlaşmış bir yapay zeka örneği görmüştük. Bu uygulama milyonlarca internet web sitesinden topladığı bilgileri analiz edebiliyor ve bunlardan sahte ama aynı gerçek gibi görünen haber metinleri oluşturabiliyordu. Şimdi buna bir de GROVER adındaki yeni yapay zeka eklenmiş.

GROVER ismini ve imajını çocuk dizisi Susam Sokağı’ndaki (Sesame Street) bir karakterden almakta. Ne yazık ki yaptığı şey pek de çocukça değil. Bu yapay zeka sahte bir haber yazma botu olarak kullanılabilmekte. Uygulamayı geliştiren Allen Enstitüsü’nün niyeti aslında sahte haberlerle mücadele etmek için, açık kaynaklı bir nöral ağ destekli metin anlama çözümü oluşturmak. Yapay zeka öyle bir eğitiliyor ki, algoritmalar gerçek haberler ile sahte haberleri birbirinden ayırabilecek.

Yakın gelecekte bu tür yapay zekaların internete insanları yanlış yönlendirecek haberler yaymasından korkulmakta. GROVER gibi araçlar bunu engellemenin iyi bir yolu olabilir. Fakat yapay zekanın bu becerisi, yanlış ellerde tam ters yönde de kullanılmaya müsait. Oluşturulan uygulamanın örnek olarak ürettiği sahte haber örneklerinden bazıları “This Marketing Blog Doesn’t Exist” isimli blogda bulunabiliyor. Dikkatli okunduğunda bu haber metinlerinin aslında işe yarar bir şey anlatmadığı farkedlebilir. Fakat sorun, internette ve sosyal medyada her okuduğunu hiç düşünmeden gerçek olarak kabul etmeye eğilimli kullanıcılar.

Blogu oluşuran pazarlama firması Fractl’dan Kristin Tynski şu uyarıyı yapmakta: “GROVER gibi araçlar akla gelebilecek her alanda, bilgisayar tarafından üretilen kitlesel bir içerik tsunamisi yaratabilir”. Tynski yapay zekayı müşterileri için içerik üretiminde kullanmadıklarını söylüyor. Ama başka firmaların bu fırsatı değerlendirmeyeceği konusunda garanti de vermek mümkün değil. Özellikle de belli konularda, mesela seçimler veya politik amaçlı karışıklık için sahte haberler yaratmak ve yaymak, bazı kesimlerin çok işine yarayabiliyor.

Tynski özellikle şu sözleri ile bu teknolojinin tehlikesine dikkat çekmekte: “Bu tür bir teknolojiyi deep fake ve ses taklit eden yapay zekalar gibi diğer gelişmekte olan teknolojilerle birleştirdiğinizde, istediğiniz her konuyla ilgili devasa miktarda sahte metni otomatik şekilde oluşturmak mümkün olabilir. En sevdiğiniz (veya sevmediğiniz) ünlü kişinin veya politikacının böyle bir sahte metni ‘okuması’ gibi bir ihtimal söz konusu. Sonraki aşama ise bir yapay zeka kontrollü bot ordusunun, bu içeriği kendi oluşturdukları sahte haber ile yaymasını izlemek olacaktır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.