btbilgi

Dünya üzerinde güneş enerjisinin en verimli biçimde üretilebileceği yerlerden olan Arap Yarımadası’nda büyük bir rekabet söz konusu. Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) en büyük iki emirliği olan Dubai ve Abu Dhabi arasındaki bu rekabet, bölgeye yenilenebilir enerji sağlamak konusunda çok işe yarıyor. Buna kanıt olarak, kururumu bittiği anda dünyanın en büyük çaplı güneş santrali ünvanını alan Noor Abu Dhabi verilebilir.

Tek mekanda kurulmuş olan en büyük güneş santrali olarak lanse edilen Noor Abu Dhabi, yine dünyanın  en büyük panel üreticilerinden JinkoSolar tarafından sağlanan ürünlerle gerçekleştirilmiş. Eski adı ile ‘Abu Dhabi Electricity and Water Authority’ (ADEWA), şimdiki adı ile ‘Emirates Water and Electricity Company’ (EWEC) kurumu tarafından 2016’da başlatılan proje 2019 Temmuz ayı başı itibarı ile devreye alınmış. Abu Dhabi’den 100 kilometre mesafedeki Sweihan’da kurulan projenin toplam kapasitesi ise 1.177 megawatt.

Santralin inşası Eylül 2016’da Japonya kökenli Marubeni ve Çinli JinkoSolar’ın oluşturduğu konsorsiyuma verilmiş. Konsorsiyum kilowatt/saat başına 2.42 sentlik teklif ile, dönemin en düşük güneş enerjisi teklifini sunmuş ve ihaleyi kazanmış. Projenin lokasyonu itibarı ile yüksek güneş radyasyonuna maruz kalma şansı yakaladığı ve ucuz finansman sayesinde de başarılı olduğu bilgisi verilmekte. Noor Abu Dhabi projesinin final maliyeti 3,2 milyar dirhem, yani yaklaşık 871 milyon dolar olarak ifade edilmekte.

EWEC Başkanı Muhammed Hassan Al Suwaidi santral ile ilgili şunları aktarmakta: “Projenin tamamlanması, BAE’nin 2017 yılında başlatılan ‘Enerji Stratejisi 2050’ planı için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu planın amacı BAE çapındaki toplam enerji tüketiminde, temiz enerjinin payının 2050 yılında yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkartılmasıdır. Bu arada elektrik üretiminin karbon ayak izinin de yüzde 70 kadar azaltılması hedeflenmektedir. Bu sayede su ve elektrik sektörlerinin sürdürülebilirliğini geliştirmemize ve planlanan sektörel dönüşüme yardımcı olabilecek alternatif enerji kaynakları sağlanabilecektir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.