btbilgi

BMW ve Daimler geçtiğimiz Şubat ayında bir duyuru ile, yeni nesil otonom araçların geliştirilmesinde iş birliği yapacaklarını açıklamışlardı. İki marka bu konuda bağlayıcı olmayan bir iyi niyet belgesi hazırlamışlar ve buna imza atmışlardı. İkilinin yeni ortak duyurusu ise, otonom araçlarla ilgili uzun vadeli bir işbirliği için anlaşma imzalandığı üzerine. İki şirket binek otomobillerinde ortak kendi kendine sürüş teknolojisini 2024 yılına kadar piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Daimler ve BMW’nin ortak resmi açıklamasında şunlar aktarılıyor: “SAE Seviye 4’e kadar yeni nesil sürüş destek sistemleri, otoyollarda otomatik sürüş ve otomatik park sistemleri için teknolojilerin ortaklaşa geliştirilmesine odaklanılacak. Buna ek olarak kentsel alanlarda ve şehir merkezlerinde daha yüksek otomasyon seviyelerine ulaşmak için iş birliğinin genişletilmesi söz konusudur. Otomatik sürüş için ölçeklendirilebilir bir platformu da içeren bu iş birliğinin uzun dönemli ve kalıcı olması yönündeki isteklerimizin altını özellikle çiziyoruz. Bu iş birliği münhasır olmayıp, aynı zamanda diğer OEM’lere ve teknoloji ortaklarına açıktır. Sonuçlar başka firmalara lisanslama aracılığı ile sunulabilir.”

Firmalar 2024 yılından itibaren binek araçlarda otonom sürüş teknolojilerinin bulunmasını planlamış. Ortak geliştirilen teknolojilerin ve bahsedilen ölçeklendirilebilir platformun devreye sokulması ise iş birliğinden bağımsız gerçekleşecek gibi görünüyor. Yani markalar bu teknolojiyi beraber geliştirecekler ama Daimler ve BMW bunu istedikleri zaman, istedikleri araçta, istedikleri seviyede kullanabilir. İki firma 2019 başlarında yeni bir elektrikli otomobil ortaklığı projesi için 1 milyar dolar ayırdıklarını da söylemişti. Bu projeye şarj sistemleri ve paylaşımlı araç kiralama çözümleri de dahil olacak.

İki marka da bundan önce farklı teknoloji ve otomotiv şirketleri ile iş birlikleri anons etmişti. Daimler firması Seviye 4 ve Seviye 5 otonom araçlar üzerine Bosch ile birlikte çalışıyor. BMW ise GM ve Toyota’dan yatırım alan Nauto’ya ek olarak, Intel/Mobileye ve Delphi ile iş birliği yapmakta. BMW’nin 2021’de piyasaya sürmeyi planladığı iNEXT modeli ise Seviye 3 otonom sürüş desteğine sahip olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.