btbilgi

Çevreci yaklaşımlar artık her sektörde ve her alanda görülüyor. Mimari de bunların başını çekenlerden. Yenilikçi materyaller, doğa dostu uygulamalar ve hatta doğayı evlerin içine çeken fikirler sayesinde mimari de yeşil bir dönüşüm yaşamakta. Kanada’nın Atlantik kıyısındaki Nova Scotia’da inşa edilen bu ev de buna harika bir örnek. Ev ilk bakışta ahşaptan yapılmış gibi görünebilir, ama durum hiç de böyle değil. Bu evin ana maddesi toplam da 600 bin adetten fazla geri dönüştürülmüş plastik şişe.

Evi hayal eden, bir tasarım startup’ı olan JD Composites. Şirket bu proje için geri dönüşüm endüstrisi tarafından reddedilen plastik şişe atıklarını kullanan bir Belçika firması olan Armacell ile ortaklık yapmış. Prototip evi yapan JD Composites’in kurucu ortaklarından David Saulnier şunları aktarıyor: “Bu proje plastik atıklardan kurtulmanın ve aynı zamanda sürdürülebilir yapılar inşa etmenin bir yolu.”

Fırtınaya dayanıklı bu ev 600 bin plastik şişe ile imal edilmiş

Evin dış yüzeyi lazer kesim ile sedir görüntüsü verilmiş alüminyum siding malzemeden oluşturulmuş. Asıl önemli olan ise arkasındaki bloklar. Her biri 15 santimetre kalınlığındaki bloklar, parçalanmış ve eritilerek şekil verilmiş geri dönüştürülmüş plastik şişelerden imal edilmiş. Geri dönüştürülmüş plastik paneller geleneksel duvarlardan daha fazla yalıtım sağlıyor. Böylece ev sakinleri ısıtma ve soğutmada enerji tasarrufu yapabilecekler.

JD Composites atık plastik kirliliği sorunuyla mücadele etmek için özellikle geri dönüştürülmüş bir malzeme kullanmayı seçmiş. The Guardian’ın verdiği bilgiye göre, tüketiciler her dakika bir milyon adet tek kullanımlık plastik şişe satın alıyor. Ne yazık ki bunların çoğunluğu geri dönüşüm tesislerine gönderilmiyor. Çöp dağlarına boşaltılıyor veya denizlere ya da su kaynaklarına gidiyorlar. Armacell şirketi plastik şişe atıklarını alıp, onları köpükten bir çekirdek oluşturmak için değerlendiriyor. JD Composites ise bunları kesip, evin inşasında kullanmak için bloklara çeviriyor.

Geri dönüşüm ile üretilen bloklar hafif ama sağlam. Duvarın 250 santimlik bir parçası bir sertifikasyon tesisinde teste tabi tutulmuş. Duvar Kategori 5 tipi bir kasırganın iki katı olan saatte 524 kilometrelik rüzgar hızına dayanmış. Test firması bu panel gelinceye kadar, rüzgar testlerinde parçalayamadıkları bir materyale rastlamadıklarını söylemiş.

Evin montajında 170 adet blok panel kullanılmış. Duvarların montajı sadece yedi saatte bitmiş. Ertesi gün ise aynı malzemeden yapılmış çatı tamamlanmış. Saulnier bu tekniği kasırgaya eğilimli bölgelerde konut çözümü olarak hayal ettiklerini belirtiyor. Kolayca kurulması ve geleneksel yapılara yakın maliyeti sayesinde, felaket sonrası hasar gören evlerin yerine de inşa edilebilirler. 180 metrekarelik ilk prototip ev satışa çıkatılmadan önce Airbnb kiralamalarına açılacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.