btbilgi

Her ne kadar bazı kesimler varlığını reddetse bile, her sene iklim değişikliği ile ilgili yeni araştırma raporları yayımlanmakta. Bu seneki dikkat çeken raporlardan ikisi Birleşmiş Milletler (BM) ve Stanford Üniversitesi’nden geldi. Bu çalışmalar iklim değişikliği sonucundaki aşırı hava sıcaklıklarının fakirleri daha fakir ve zenginleri daha zengin hale getirdiğini gösteriyor. BM’ye göre bu ‘iklim ayrımcılığı’ (climate apartheid) yüzünden 2030 yılına kadar 120 milyon fakir insan daha ortaya çıkacak.

Ekstrem hava koşulları yaşanan bölgelerde hayatta kalma kabiliyeti çok önemlidir. Bu bölgelerde yaşayan zengin insanlar yerlerini istedikleri gibi değiştirebilir, mal varlıklarını koruyabilir ve zararlarını kolayca karşılayabilirler. Ayrıca yaşam koşullarını da rahatlarını bozmayacak biçimde geliştirme şansları bulunuyor. Halbuki yoksul insanlar yerlerinden olurlar, evleri ve ekonomik kaynakları o kadar büyük zarar görür ki geri döndürmeleri mümkün olmayabilir.

Araştırmalara göre kırsal topluluklar ve bu bölgelerdeki kadınlar özellikle iklim değişiminin sonuçlarına karşı daha savunmasız olacaklar. Bu toplulukların geçim kaynakları için doğal kaynaklara doğrudan bağımlı olduklarına dikkat çekilmekte. Kuraklık, sel ve fırtına riskleri de doğal kaynakları devamlı şekilde azaltmakta. Aşırı yoksulluk ve insan hakları konularında çalışan BM Özel Araştırmacısı Philip Alston, yayımlanan raporda “Zenginler aşırı ısınma, açlık ve çatışmadan para ödeyerek kaçabilirken; dünyanın geri kalanının zor zamanlar geçirmesine yol açabilecek bir ‘iklim ayrımcılığı’ senaryosuna doğru ilerliyoruz” diyor.

Konuyu haber yapan CNN ise New York’taki Sandy Kasırgası örneğini vermiş. Kasırga sonrasında konut bölgelerinde binlerce insanın elektriksiz haftalar geçirdiği hatırlatılıyor. Buna karşın Goldman Sachs’ın merkezinin önünde kum torbaları ile barikat kurulması ve özel olarak finanse edilen elektrik jeneratörleri ile çalışmaya devam ettiği bilgisi de verilmekte.

Stanford’daki araştırmacılara göre ise, küresel ısınma zengin ülkelerin daha üretken olmalarına yol açıyor. Okyanuslardaki yerleşim merkezleri bulunan tropik adaların ve Ekvatora yakın sıcak ülkelerin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla oranlarında, küresel ısınmaya bağlanabilen bir düşüş saptanmış. Tam tersi taraftan, Norveç ve Kanada gibi ülkelerin ekonomik refahta ciddi bir artış yaşadığı gözlemlenmekte. Ne yazık ki bu durumdan en çok en fakir ülkeler etkilenecek. Bu ülkeler en az karbon emisyonunu salmalarına rağmen, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek olanlar deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.