btbilgi

Bazı insanlar yapay zekaya karşı temkinli yaklaşıyor. Bazıları ise yapay zekalar ve robotlarla beraber çalışma konusunda endişeli değil. Yine de uzmanlar önümüzdeki on yılda milyonlarca işin onlara yönlendirileceğini söylüyorlar. Gerçi bazı işler var ki, robotlar ve yapay zekaların yapması daha uygun olabilir. Bunlardan biri de bebeklere göz kulak olmak. Burada bebek ile fiziksel olarak ilgilenmekten çok, anne babası başında değilken neler olduğunu takip etmekten bahsediyoruz. İşte yeni bir ürün olan Cubo AI bunun için tasarlanmış.

Bebekler çok sevimli olabilirler ama uyanık olduğunuz her dakik başlarında olmak da zor bir iş. Başıboş bıraktığınızda ise başlarına ne geleceğini asla bilemezsiniz. Özellikle de hareketlenmeye başlayan bebekler için bu durum geçerli. Cubo AI bu görevi devir almak için üretilmiş. Çocuğunuzun üzerinde sevimli bir nöbetçi olarak bekçilik yapan Cubo AI, “dünyanın en akıllı bebek monitörü” olarak lanse ediliyor. Akıllı kısmı ise, içinde gömülü yapay zekası ile bebeğin hareketlerini analiz edebilmesinden gelmekte.

Tasarımcıları cihazı piyasaya sürme aşamasına gelinceye kadar 6 bin 182 ebeveyn ile pilot denemeler yapmışlar. Bunlardan yüzde 93’ü Cubo AI kameranın başarısını onaylamış durumda. 150’den fazla ebeveynden gelen öneri, tavsiye ve talep üzerine tasarlanmış cihaz, 5 ana özelliği ile dikkat çekiyor:

Yüz kapama uyarısı

Firma bir çocuk gelişimi uzmanı ile yüz tanıma teknolojisi üzerinde çalışmış. Ortaya çıkan özellik, eğer bebeğin yüzü bir şekilde görünmez ise bunu anlayabilmek. Gerçek zamanlı şekilde yüz tarama yapan Cubo AI, bebeğin yüzü bir şeyle örtülürse veya ters dönüp düzelemezse ebeveynin akıllı telefonundaki uygulamaya anında bir uyarı yolluyor.

Tehlike bölgesi tarama

Kamera bebeğin önceden belirlenmiş bir alanın dışına çıkıp çıkmadığını da takip edebiliyor. Eğer bebek belirli alandan çıkarsa veya istenmeyen bir yere gitmeye kalkarsa anında kullanıcıya uyarı gidiyor.

Ağlama tespiti

Yapay zeka takip ettiği bebeğin ağlayıp ağlamadığını da analiz edebilmekte. Eğer bebek herhangi bir sebepten dolayı ağlıyorsa, bu durum saptandığı anda uyarı gönderiliyor.

Yüksek çözünürlüklü gece görüşü

Cubo AI kamera üzerinde 1080p çözünürlükte bir Sony Vision gece görüş lensi bulunmakta. Böylece bebek takip işlevi sadece gündüz değil, gece de devam etmekte. Bu da anne babalara biraz daha fazla süre huzurla uyuma fırsatı veriyor.

Otomatik fotoğraf çekme

Kamera bebeğin en sevimli ve eğlenceli anlarını da yakalamak için tasarlanmış. Yapay zeka bebek gülümsediğinde, kafasını kaldırdığında veya yuvarlandığında otomatik şekilde bir fotoğraf çekip kullanıcıya atıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.