btbilgi

Facebook geçtiğimiz ay yeni kriptopara projesi olan Libra’yı tanıtmıştı. Firmanın amacı, Mark Zuckerberg’in kendi sözleri ile “mesaj ve fotoğrafları anında paylaşmak için uygulamalarımızı kullandığınız gibi, herkesin para gönderip almasını kolaylaştırmak”. Bu projenin asıl büyük amacı ise 100’den fazla üyesi arasında MasterCard, Visa, Uber ve Spotify’ın da bulunduğu, kar amacı gütmeyen ‘Libra Association’ isimli derneği geliştirmek.

Daha kriptopara Libra ve dijital cüzdan Calibra’nın tanıtılmasının üzerinden kısa süre geçmedi ki, ABD hükümetinden bir durdurma kararı geldi. ABD hükümeti Facebook’dan Libra dijital para biriminin uygulama planlarının derhal durdurmasını talep etmiş. Proje daha fazla ilerlemeden önce, Demokrat Maxine Waters başkanlığındaki Finansal Hizmetler Komitesi (House Financial Services Committee) tarafından incelenecek. Komite projenin siber güvenlik, küresel finansal piyasalara etkisi ve ulusal güvenlik hakkındaki risklerini incelemek istiyor.

Komite yaptığı açıklamada şunları aktarmakta: “Facebook ve iş ortaklarının hem kriptopara Libra, hem de sunulan dijital cüzdan çözümü Calibra hakkında geçici durdurulma kararına uymalarını talep ediyoruz. Bu ürünlerin insanları ABD para birimi dolar ile rekabet etmeye niyetli, tamamen yeni bir küresel finansal sisteme yönlendirmeye çalıştığı görülmekte. Bu sadece Facebook’un 2 milyardan fazla kullanıcısı için mahremiyet, ticaret, ulusal güvenlik ve para politikası endişelerine yol açtığı gibi; aynı zamanda yatırımcılar, tüketiciler ve küresel ekonomi için de kaygı yaratmaktadır.”

Waters ayrıca şu açıklamaya da yer vermiş: “Bunun gibi ürünler ve hizmetler doğru düzenlenmez ve yeterli gözetim olmadan kendi haline bırakılırsa, ABD’yi ve küresel finansal istikrarı tehlikeye atan riskler oluşturabilirler. Facebook uygulaması dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasının elinde bulunmakta. Bu yüzden Facebook ve ortaklarının, düzenleyiciler ve Kongre bu riskleri inceleyip harekte geçme planı yapana kadar projeyi derhal durdurması önemlidir.”

Facebook 2018’de yaşanan Cambridge Analytica skandalı ve sonrasındaki kişisel veri ihlalleri yüzünden zaten epeydir gözlem altındaydı. Libra ve Calibra’nın lansmanı ise, firmanın tüm kullanıcı gizliliği sorunları yüzünden belli kesimler tarafından şüphe ile karşılanmıştı. Uzmanlar ve projeyi eleştirenler, Calibra’nın hizmet şartlarının firmanın kullanıcı verilerini ve hesap bilgilerini paylaşmasının yolunu açtığına inanıyor. Buna rağmen Facebook tüm platformlardaki milyarlarca kullanıcısı ile, dijital para alanında büyük bir devrimin başlangıcında olabilir de denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.